Sărbătoarea Înălțării Domnului – Liturghie baptismală la Düsseldorf

De praznicul Înălţării Domnului nostru Iisus Hristos Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Dr. Serafim a fost prezent în mijlocul Parohiei „Sfânta Treime“ din Düsseldorf, unde a botezat pe prunca Georgiana Rădulescu, cea de a treia fiică a părintelui paroh Iosif-Cristian Rădulescu. Sfânta Liturghie Baptismală a fost slujită de Înaltpreasfinţia Sa împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi din Nordrhein-Westfalen, aducând înmulţită bucurie în inimile credincioşii parohiei din Düsseldorf.

 În cuvântul de învăţătură la sărbătoarea Înălţării Domnului Înaltpreasfinţia Sa a subliniat necesitatea luminii lăuntrice în înţelegerea adevărurilor scripturistice precum şi importanţa lucrării de propovăduire a pocăinţei spre iertarea păcatelor. 

Sărbătoarea a continuat cu o masă festivă organizată de membrii parohiei.

Pr. Iosif-Cristian Rădulescu

Foto: https://www.facebook.com/parohiaortodoxa.dusseldorf