Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim la Negrești (Vaslui)

Duminică, 10 august 2014, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit s-a aflat în mijlocul credincioșilor din orașul Negrești (eparhia Hușilor), acolo unde Mitropolia noastră desfășoară un proiect de ajutorare a copiilor din familii defavorizate – intitulat „Burse pentru copii săraci din Moldova” – în colaborare cu doamna profesoară Doinița Mihai și cu părintele Ioan Cucu de la parohia „Pogorârea Sfântului Duh” din acest oraș.

 Înaltpreasfințitul Părinte Serafim a fost întâmpinat la sosire de tineri îmbrăcați în costume populare, de primarul orașului și de un sobor de preoți, săvârșind Sfânta Liturghie într-un cort amenajat în curtea bisericii cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh”. După sfânta slujbă, Înaltpreasfințitul Serafim a discutat cu familiile bursierilor, iar apoi a fost invitat la primăria orașului, unde a primit distincția de cetățean de onoare, conferită de consiliul orașului și de domnul primar Vasile Voicu. În încheierea vizitei, ierarhul a urmărit spectacolul de muzică și dansuri populare, organizat de tinerii din Negrești.

În prezent, numărul bursierilor din Negrești, alături de cei din Botoșani, care primesc lunar 25 de euro, a ajuns la 220. La aceștia se adaugă 30 de copii beneficiază de o masă gratuită la cantina liceului ”Nicolae Iorga” din Negrești. Întreaga sumă, trimisă lunar în România, este colectată din donațiile oferite de credincioșii Mitropoliei Germaniei, Europei Centrale și de Nord și de alți binefăcători.

 Cei care doresc să sprijine pe mai departe efortul Mitropoliei de ajutorare a copiilor săraci din Botoșani și Vaslui, o pot face în contul deschis special pentru ei:

Rumänische Orthodoxe Metropolie (KdöR)

IBAN: DE 47 7509 0300 0401 1678 04

BIC: GENODEF1M05

Zweck/Scop: „Spende für arme Kinder in Moldau”/”Donaţie pentru copiii din Moldova”