Începe săvârșirea slujbelor în noua biserică a Așezământului Bisericesc din Aubing-München

Din darul lui Dumnezeu, începând cu vecernia Sărbătorii Adormirii Maicii Domnului de sâmbătă seara, 14 august, toate slujbele Centrului Bisericesc Român din München (atât cele săptămânale, ținute până acum la Capela Sf. Siluan din Paul-Heyse-Str. 19, cele duminicale de la biserica din Kirchenstr. 37, cât şi botezurile şi cununiile), vor fi săvârșite în noua biserică a Așezământului la adresa Kastelburgstr. 84, 81245 München.

„Ne bucurăm să ne regăsim împreună cu Dumnezeu şi unii cu alţii în Așezământul nostru, destinat să fie de acum înainte casa, centrul, liantul şi bucuria comunității noastre”, anunță reprezentanții așezământului.

Ţinând seama de restricțiile sanitare impuse din cauza pandemiei de Covid-19, momentan, pentru participarea la slujbe, este necesară înscrierea prealabilă.

Persoanele care doresc să participe la Vecernia din 14 august – la orele 18:00 trebuie să se înscrie în următorul formular. Pentru Sf. Liturghie din 15 august s-a atins deja numărul limită admis. Cei care nu vor putea fi înscriși vor primi o notificare în acest sens, cu rugămintea să se înscrie pentru o slujbă ulterioară.

Foto: pagina Facebook a Centrului Bisericesc din München