Încheierea celui de-al doilea ciclu al programului „Prima Spovedanie”, la Düsseldorf

Duminică, 5 iunie 2016, a avut loc in parohia Düsseldorf încheierea festivă a cursului de educație religioasă „Prima Spovedanie” adresat  copiilor care au împlinit 7 ani. Ca și în anul trecut, participanții și-au manifestat interesul față de acest curs, participând cu regularitate la ora de religie și împărtășindu-se cu Sfintele Taine la Sfânta Liturghie. Sub îndrumarea doamnei profesoare Simona Ilea Pop copiii s-au pregătit pentru acest eveniment prin aprofundarea cunoștințelor despre Taina Spovedaniei și a Sfintei Împărtășanii precum și altor aspecte ale credinței ortodoxe.

În pragul Odovaniei Praznicului Învierii, copiii au mărturisit celor prezenți despre roadele Învierii Domnului nostru Iisus Hristos și despre modul în care putem fructifica în viețile noastre harul lui Dumnezeu dăruit nouă prin Cruce și Înviere.
 
În cuvântul său de final, părintele paroh Iosif-Cristian Rădulescu, protoiereu pentru landul Nordrhein-Westfalen a subliniat importanța întăririi sentimentului de apartanență a copiilor la comunitatea ortodoxă. Totodată părintele paroh a accentuat necesitatea participării copiilor nu doar la Școala de Duminică ci și alte proiecte organizate de parohie special pentru ei, mulțumind părinților pentru deosebita susținere.
 
Succesul proiectului educativ „Prima Spovedanie” s-a dovedit anul acesta nu doar prin bucuria copiilor implicați ci și prin nerăbdarea de a trăi același momente de atenție și prețuire  exprimată de copiii înscriși pentru anul viitor la acest program.
 
Recunoașterea acestei grupe de vârstă în lucrarea pastorală și încurajarea ei pe calea Bisericii prin programe specifice este o condiție esențială pentru transmiterea pe mai departe a credinței noastre ortodoxe. Educația religioasă a copiilor și a familiilor în care cresc aceștia trebuie să reprezinte o prioritate pastorală, pentru că, din punctul meu de vedere, doar pe fundamentul unei pastorații adecvate a copiilor și a familiei se poate clădi o Biserică vie cu perspective” a afirmat PC Pr. Iosif Cristian Rădulescu.