Înființarea unei noi parohii ortodoxe în Krems an der Donau (Austria)

În 16-19 ianuarie Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat în vizită pastorală, participând la hramul bisericii „Sf. Antonie cel Mare” din Viena, apoi, în fruntea unui sobor însemnat de preoți (români, greci și sârbi), a slujit Sfânta Liturghie în parohiile din nordul landului Niederösterreich, hirotonind întru diacon, apoi întru preot pe teologul Cezar Marksteiner-Ungureanu, pentru o nouă parohie, înființată în Krems an der Donau.

Joi seara, 16 decembrie, la invitația părintelui paroh prof. Dr. Ioan Moga, ierarhul a participat la slujba Vecerniei și Utreniei Sfântului Cuvios Antonie cel Mare (Priveghere), iar a doua zi, seara, a slujit Sfântul Maslu în biserica din Viena (Pouthongasse 16), ocrotită de marele sfânt ascet egiptean. Tot vineri, 17 ian., mitropolitul Serafim a săvârșit Sf. Liturghie la capela din Löwelstrasse.

Slujitori (de la stânga la dreapta): Pr. Răzvan Gasca, Ierom. Bartolomeu Ungureanu, Pr. Ioan Moga, Pr. Protos. Filotei Tifniuc, Pr. Nicolae Dura, IPS Serafim, Diac. Cezar Marksteiner-Ungureanu, Pr. Emanuel Nuțu, Pr. Athanasios Buk, Pr. Cătălin Soare, Pr. Marius Magherca, Diac. Dumitru Dura (fotograf)Sâmbătă, 18 ianuarie, itinerariul pastoral a continuat la biserica „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Sankt Pölten (Austria). În cadrul sfintei Liturghii, Părintele Mitropolit l-a hirotonit întru diacon pe teologul Cezar Marksteiner-Ungureanu (Ass. Univ. praedoc la Facultatea de Teologie Romano-Catolică din Viena). Fiind ziua de prăznuire a Sfinților Atanasie și Chiril, sfinți teologi prin excelență, mitropolitul Serafim a accentuat în cuvântul său omiletic contribuția semnificativă a acestor sfinți la dezvoltarea teologiei Bisericii vechi, precum și apărarea ei de erezie.

Următoare zi, duminică, 19 ianuarie 2020, a urmat slujba arhierească de înființare a Parohiei Ortodoxe din Krems an der Donau. Parohia va purta hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil (8 noiembrie), Sfântul Paisie de la Neamț († 1794, prăznuire la 15 noiembrie) și Sfântul Mc. Colman din Stockerau (†1012, prăznuire la 13 octombrie)”. În cadrul celebrării euharistice, la care au slujit de asemenea numeroși preoți cu precădere din România, Înaltpreasfințitul Părinte Serafim l-a hirotoni întru preot pe seama noii parohii pe diaconul Cezar Marksteiner-Ungureanu.

Printre invitații la Sfânta Liturghie s-au numărat profesorii universitari Ingeborg Gabriel și Paul Zulehner, care la sfârșitul Liturghiei au luat cuvântul, accentuând importanța lucrării preotului în viața parohiei. La slujbă au participat un număr ridicat de români din oraș și din împrejurimi, iar locația, pusă la dispoziție de preotul romano-catolic Mag. Richter, a constat în cel mai impozant lăcaș de cult din Krems („Dom der Wachau”). În cuvântul său de învățătură, părintele mitropolit Serafim a subliniat modelul de viețuire al primilor creștini cuprins în cartea Faptelor Apostoli, model ce devine realitate acolo unde există o parohie cu preot.