Întâlnire on-line a copiilor de la școala parohială din Nürnberg

În contextul Pandemiei Covid-19  și al restricțiilor impuse, elevii Școlii parohiale „Emaus” a Parohiei Ortodoxe Române „Sf. Dimitrie Izvorâtorul de Mir” din Nürnberg s-au întâlnit totuși, în prima săptămână a lunii mai, în mediul on-line.

 

Pentru a menține legăturile create în cadrul Școlii parohiale, dar și pentru a continua activitatea de cateheză din cadrul cursurilor organizate, elevii și îndrumătorii acestora au decis să se întâlnească în mediul on-line. Astfel, copiii din grupele Cleopa, Luca și Iacob și-au dat întâlnire în după-amiaza zilelor de marți, miercuri și joi și au discutat cu voluntarii îndrumători pe marginea temelor stabilite la începutul anului școlar, de data aceasta despre Învierea Domnului. Copiii au putut să povestească experiențele lor din această perioadă când am sărbătorit cu toții Paștile într-un mod neobișnuit. Întrebați fiind ce își doresc cel mai mult de la Dumnezeu, majoritatea au răspuns că vor ca viața să revină la normalitate, să poată merge din nou la școală, să se poată întâlni cu prietenii și, nu în ultimul rând, să poată participa din nou la Sf. Liturghie.

La sfârșitul săptămânii trecute, cei interesați au putut participa în aer liber la o acțiune care s-a numit „Geocaching SPE” unde copiii însoțiți de părinți au avut posibilitatea de a căuta în teren anumite locuri folosind coordonatele de pe o hartă primită. Aceste locuri au fost alese special, marcând o legătură strânsă cu caracterul catehetic al acțiunii.

 

**

Școala Parohială Emaus funcționează în cadrul Parohiei Ortodoxe Române „Sf. Dimitrie Izvorâtorul de Mir” din Nürnberg și se străduiește să vină în ajutorul celor mici prin diferite programe de cateheză, întâlniri cu copiii dar și cu familiile acestora, precum și integrarea fiecăruia în marea familie a parohiei. În mod normal, întâlnirile au loc într-o zi de sâmbătă, începând cu participarea activă a copiiilor la Sf. Liturghie, continuând cu diferite activități până după-amiază. Cu ocazia sărbătorilor de iarnă și în preajma Paștilor se organizează activități specifice, iar fiecare sfârșit de an școlar întreaga comunitate participă la o serbare.