Întâlnire panortodoxă la Așezământul Bisericesc Românesc din München

La sfârșitul primei săptămâni din Postul Mare, Preasfințitul Părinte Episcop-vicar Sofian Brașoveanul a găzduit, la Așezământul Bisericesc Român din München, mai multe evenimente dedicate Ortodoxiei în Germania, la care au participat ierarhi ortodocși din diferite jurisdicții, preoți și credincioși din capitala Bavariei.

Sâmbătă dimineața (23 martie), la Centrul Bisericesc s-a desfășurat şedinţa de primăvară a Conferinţei Episcopilor Ortodocşi din Germania (Orthodoxe Bischofskonferenz in Deutschland/ OBKD). În această Conferinţă sunt membri toţi ierarhii ortodocşi din Germania, având ca președinte din oficiu pe reprezentatul Patriarhiei Ecumenice la nivel local, anume Înaltpreasfințitul Părinte Augustinos, Mitropolitul ortodox grec al Germaniei.  Biserica Ortodoxă Română a fost reprezentată de IPS Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord, și de Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului.

Ierarhii au discutat despre lipsa lăcașurilor de cult în multe dintre comunitățile ortodoxe din Germania, care cel mai adesea se roagă în spații puse la dispoziție de comunitățile catolice și evanghelice. O altă temă a constituit aprobarea unui text referitor la aniversarea, anul viitor, a 1700 de ani de la Sinodul Întâi Ecumenic de la Niceea.

„E foarte important ca noi, ortodocșii de aici, să vorbim cu o (singură) voce, pentru că sau vorbim cu una, sau nu vorbim cu niciuna”, a explicat, pentru Trinitas TV, IPS Augustinos. „Suntem tare bucuroși pentru acest sprijin și pentru posibilitatea ca credincioșii ortodocși români, greci și toți ceilalți, să putem să construim centre care sunt o mărturie pentru credința noastră ortodoxă, pentru că, dacă nu ai nimic, nu ești nimic – așa se consideră, din păcate, sau se trăiește în lumea de astăzi. Și atunci e o mare binecuvântare acest așezământ.” (…) „Îl salut pe Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, pe care l-am cunoscut la Sinodul din Creta, în 2016, i-am apreciat contribuția pe care a adus-o acolo”, a mai transmis Mitropolitul grec Augustinos al Germaniei.

Pe pagina personală de Facebook, Preasfințitul Părinte Sofian notează: „Conferinţa Episcopilor este foarte importantă pentru noi ortodocşii de aici deoarece, pe de o parte, în cadrul ei, ierarhii membri caută împreună soluţii pentru toate chestiunile ce ţin de organizarea şi viaţa Bisericii Ortodoxe, respectiv a credincioşilor ei, în Germania, pe de altă parte, ea ne dă ocazia să ne exprimăm împreună, unitar, în faţa lumii”. Apreciind sprijinul viețuitorilor de la Centrul Bisericesc pentru buna organizare a evenimentului, Preasfinția Sa a mai adăugat câteva amănunte cu privire la întâlnire: „A fost pentru prima dată când părinţii episcopi au venit la Aşezământul nostru şi ne-am bucurat de aprecierea lor referitoare la acest ansamblu frumos, reprezentativ pentru întreaga Ortodoxie, după cum a spus Înaltpreasfințitul Părinte Augustinos, care a transmis, de asemenea un cuvânt de salut şi apreciere Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României”.

În seara aceleiași zile, la Vecernia săvârșită pentru Duminica Ortodoxiei, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a sfințit, împreună cu Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul, o icoană a Sf. Ioan Maximovici, pictată de iconarul Marius Daniel Grigorciuc de la Atelierele CBROM „Sf. Cuv. Teofana Basarab”. În icoană este așezată şi o mică părticică din moaştele sfântului, primită anul trecut în dar de la catedrala din San Francisco. Icoana, care conține o părticică din moaștele Sfântului Ierarh, va fi puse în partea stângă a iconostasului viitoarei biserici a Așezământului Românesc.

Întâlnirea panortodoxă a continuat și duminică la Așezământul Bisericesc Românesc din din München, cu Sfânta Liturghie săvârșită în sobor de ierarhi, sub protia Înaltpreasfințitului Părinte Augustinos, Mitropolitul grec al Germaniei şi preşedintele Conferinţei Episcopilor Ortodocşi din Germania, alături de care au conslujit și ierarhii români: Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim și Preasfințitul Părinte Episcop-vicar Sofian Brașoveanul, precum și alți ierarhi și preoți din diferite jurisdicții ortodoxe.

Preasfințitul Sofian notează, pe pagina Facebook, că „Oaspeţii ierarhi, în frunte cu Înaltpreasfinţitul părinte Augustinos au avut cuvinte de maximă apreciere, atât pentru frumuseţea arhitecturală a Aşezământului nostru, cât şi pentru cea a comunităţii credincioşilor şi mai ales a copiilor care au participat în număr mare la Sf. Liturghie. Am putut vedea astăzi cum chipul lui Dumnezeu şi al sfinţilor pe care îl privim şi pe care îl cinstim în icoane este un chip, un model al devenirii noastre, spre care trebuie să tindem tot mai mult. În frumuseţea viețuirii noastre, în portul nostru, în modul cum ne rugăm, cum săvârşim Sf. Liturghie, în comuniunea dintre noi suntem chemaţi să realizăm realităţi ale Împărăţiei ceruruilor pe care le privim şi le cinstim în icoane. Suntem chemaţi să devenim ceea ce privim şi contemplăm”.

Imagini preluate de pe pagina Facebook a Preasfințitului Părinte Episcop Sofian Brașoveanul.