Întâlnirea anuală ATORG: Frankfurt, 7-9 octombrie

În perioada 1 august – 2 octombrie 2022 se pot face înscrieri pentru participarea la întâlnirea și conferința anuală ATORG în format fizic din 7-9 octombrie 2022. Întâlnirea va avea loc la Frankfurt, avându-l ca invitat pe distinsul Prof. Univ. Dr. Constantin Dumitru Dulcan, medic neurolog și psihiatru.

Asociația Tinerilor Ortodocși Români din Germania (ATORG), cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, sub preşedinţia PS Episcop Vicar Sofian Braşoveanul, vă invită în perioada 07 – 09 Octombrie 2022 la Frankfurt, la întâlnirea și conferința anuală, care are loc în format fizic. Invitatul din acest an este distinsul Prof. Univ. Dr. Constantin Dumitru Dulcan, cercetător, medic neurolog și psihiatru.

Prof. Constantin Dumitru Dulcan este autor a numeroase monografii, tratate, lucrări și cărți de valoarea științifică și eseistică, posesor a patru brevete de invenții de uz medical, premiat și decorat cu numeroase distincții printre care Premiul Academiei Române „Vasile Conta” (1992), pentru cartea best-seller „Inteligența materiei”, premiată la ediția a III-a și de către Academia oamenilor de știință cu premiul „Constantin Noica” (2013). Cu privire la invitatul de anul acesta puteți să aflați, vă rugăm, mai multe detalii accesând acest link: https://dulcan.ro/despre-autor/biografie/.

Întâlnirea anulă ATORG Frankfurt 2022 se va desfășura în jurul temei:  „Codul etic al creierului și valoarea virtuților creștine”.
Referitor la detaliile programului întâlnirii ATORG-Frankfurt 2022 respectiv la posibilitățile de participare puteți să aflați, vă rugăm, accesând acest link: https://www.atorg.de/index.php/ro/activitati/intalniri-anuale/intalnirea-anuala-atorg-frankfurt-7-9-octombrie
Alături de PS Episcop Vicar Sofian Brașoveanul, avem bucuria de a îl avea prezent la eveniment și pe Înaltpreasfinţitul Mitropolit Dr. Serafim Joantă, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord, alături de alți invitați care vor conduce grupe de discuții și vor fi alături de participanți pe toată durata evenimentului.
Pe lângă conferință, programul Întâlnirii ATORG Frankfurt 2022 va cuprinde și grupe de discuții (o grupă în limba germană), momente de rugăciune, activități de recreere și program cultural, ca de obicei. De asemenea, va fi și un program dedicat copiilor cu vârsta între 4 și 9/10 ani, dar și tinerilor cu vârsta între 11-17.
Întâlnirea anuală ATORG Frankfurt 2022 va fi găzduită și susținută de Parohia Ortodoxă Română  „Sfântul Bartolomeu” din Frankfurt am Main (www.parohia-frankfurt.de). Pe această cale mulțumim Părintelui Paroh, Pr. Iconom Stavrofor Mircea Deac, pentru invitația făcută încă de dinainte de pandemie.
Nu în ultimul rând, vă rugăm, să faceți cunoscut evenimentul nostru prietenilor și cunoscuților Dumneavoastră (inclusiv pe paginile de socializare prin share etc.)
Să ne revedem cu bine la Frankfurt!
Cu bucurie în nădejdea revederii,

Echipa organizatoare ATORG
Coordonator și Vicepreședinte ATORG-Germania:
Părintele Teodor Tăbuș
Tel.: 0049(0)15253926484
Email: secretar.atorg@gmail.com