Întâlnirea corurilor ortodoxe la München, în Duminica Ortodoxiei

În Duminica Ortodoxiei, 17 martie 2019, va avea loc la München cea de-a 15-a  ediție a Întâlnirii panortodoxe a corurilor comunităților prezente în acest oraș. Anul acesta, întâlnirea va fi organizată de către Parohia Ortodoxă Română “Nașterea Domnului” din München în colaborare cu Facultatea de Teologie Ortodoxă din cadrul Universității Ludwig-Maximilian din capitala Bavariei.

La cea de-a 15 ediție și-au anunțat deja participarea 10 coruri ortodoxe și vechi-orientale, aparținând diferitelor jurisdicții. Parohia organizatoare, Protopopiatul Bavariei și, implicit Biserica Ortodoxă Română, vor fi reprezentate de corul “Armonia”.
Corul “Armonia”, al Parohiei Nașterea Domnului, a fost înființat în anul 2004, la inițiativa și cu participarea unui grup de credincioși ai parohiei. Corul este condus de către teologul Ciprian Munteanu, absolvent al Facultății de Teologie Ortodoxe „Dumitru Stăniloae” din cadrul Universității Iași. Corul a participat și participă regulat la diverse întâlniri interortodoxe și ecumenice, reprezentând Parohia, Protopopiatul Ortodox Român al Bavariei (înființat în anul 2014) și, implicit, Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului.
Întâlnirea din acest an va avea și oaspeți de seamă: episcopi ortodocși, membri ai Conferinței Episcopilor Ortodocşi din Germania, reprezentanți ai Bisericilor creștine din oraș, din ACK München și Bayern (Comunitatea de lucru a Bisericilor creștine din München și din Bavaria).
Din partea Bisericii Ortodoxe Române la eveniment va participa, cu binecuvântarea și și din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă, Preasfințitul Părinte Dr. Sofian Brașoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului.
***
Parohia “Nașterea Domnului” din München, cea mai veche parohie ortodoxă românească din capitala Bavariei, a fost înființată în anul 1976 și a fost păstorită până în anul 2012 de către preotul fondator, pr. prof. dr. Mircea Basarab. Din anul 2013 parohia este păstorită de către pr. dr. Alexandru Nan, protopop al Bavariei.
Pr. prot. dr. Alexandru Nan