Întâlnirea preoteselor din Asociația „Maria Stăniloae”, în cadrul Conferinței preoțești anuale

Cu două zile înainte de Duminica Mironosițelor, considerată și Ziua Femeii Creștine, în perioada 28-29 Aprilie 2023, a avut loc, la Mănăstirea Benedictină Sf. Mauritius și Sfântul Nicolae din Niederalteich, Germania, ședința de lucru a Adunării eparhiale a Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului.

Lucrările au fost prezidate de Înaltpreasfințitul Dr. Serafim Joantă, Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, în prezența a aproximativ 200 de preoți, însoțiți de aproape 50 de doamne preotese, precum și de reprezentanți laici ai parohiilor românești din Germania, Austria și Luxemburg. Alături de Întâistătătorii Arhiepiscopiei noastre, IPS Mitropolit Serafim și PS Episcop Vicar Sofian Brașoveanul, participanții i-au avut în mijlocul lor pe Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, și pe PS Părinte Macarie, Episcopul Europei de Nord.

Vineri, 28 aprilie, începând cu ora 15, doamnele preotese au avut binecuvântarea și bucuria unei întâlniri de suflet cu cei patru Ierarhi, care le-au încurajat și le-au felicitat pentru împreuna-slujire conștientă și cu demnitate, alături de soții lor. Așa cum dragostea de mamă sau de tată nu se diminuează cu numărul copiilor, ci crește, preoții și preotesele care se dedică 100% Lui Dumnezeu vor avea întotdeauna forța necesară să se dedice 100% familiei și copiilor, și tot 100% enoriașilor. Așadar, prin jertfa asumată și prin rugăciunea neîncetată, preoteasa, de multe ori ajunsă la capătul puterilor, din cauza atâtor îndatoriri, va putea să facă față tuturor încercărilor, călăuzită fiind de cuvintele Sf. Apostol Pavel: Toate le pot întru Hristos, Cel ce mă întărește! În cadrul întâlnirii, doamna preoteasă Adina Gilla, de la Tübingen, coordonatoarea Grupului de preotese din Arhiepiscopia Germaniei, Austriei și Luxemburgului, a prezentat obiectivele grupului, sugestiv intitulat Maria Stăniloae, printre care cel mai important fiind sprijinul reciproc, aducerea-împreună a unor suflete delicate de femei creștine, care se luptă, de multe ori, cu ele însele, pentru a se apropia de perfecțiunea unei preotese, în adevăratul sens al cuvântului, aspect subliniat și de către doamna preoteasă Cristina Benga, de la München, una dintre cele trei fondatoare ale grupului internațional de preotese Sfânta Nona.

Cu toate că s-a desfășurat într-un cadru mai restrâns, întâlnirea de sâmbătă, 29 aprilie, a fost deosebit de emoționantă, doamnele preotese având ocazia să se prezinte și să prezinte un obiect care le reprezintă. Ne-am regăsit, pe rând, în multe dintre obiectele prezentate sau evocate și în poveștile înduioșătoare din spatele acestora, fie că au fost legate de rugăciune și de viața spirituală (cruciulițe, icoane, imaginea Bisericii din satul natal, candela – ca simbol al luminii pe care trebuie să o dobândim), fie că au avut legătură cu cariera sau cu viața personală (verigheta – ca inel de siguranță în familie și în societate; cartea sau stiloul – ca simboluri pentru cuvânt și cunoaștere; culoarea pământului – o culoare, pe cât de simplă și de naturală, pe atât de esențială în pictura de icoane; ștergare tradiționale și ii cusute de bunica sau de mama; chiar și o plantă sau un breloc dătător de energii – prima, deoarece a crescut odată cu ea, al doilea, pentru că i-a fost dăruit de fiica cea mare, pentru o super-mamă).

La finalul întâlnirii, s-a prezentat programul de activitate al grupurilor de preotese Maria Stăniloae și Sf. Nona (mai – noiembrie 2023), și anume: o serie de întâlniri online, dar și două întâlniri fizice mult-așteptate: Întâlnirea internațională a preoteselor, ediția a II-a, de la Roma (1-4 septembrie), și Întâlnirea preoteselor din Arhiepiscopia Germaniei, Austriei și Luxemburgului, care va avea loc la Bischofshofen – Zell am See (17-19 noiembrie).

Ne-am bucurat, așadar, cu toții, de aceste două zile minunate, de o mare încărcătură duhovnicească și sufletească, dăm Slavă Lui Dumnezeu pentru toate și ne întoarcem, fiecare, la familia de acasă și din Biserică, cu gândul cel bun pus la inimă de Ierarhii noștri: Cu râvna personală, cu seninătate, bucurie și căldură, cu rugăciune și cu nădejde în Dumnezeu, toate se rezolvă! Amin!

A consemnat Preoteasa Diana Burlacu, Chemnitz