Întreită bucurie de hramul Parohiei „Sf. Treime” din Offenburg

Duminica Pogorârii Sfântului Duh a fost pentru credincioșii parohiei „Sfânta Treime” din Offenburg prilej de serbare întreită: Rusaliile, hramul parohiei și sărbătorirea a 25 de ani de la înființare. Bucuria evenimentului a fost amplificată de prezența în mijlocul credincioșilor a Preasfințitului Părinte Sofian, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului, a fondatorului parohiei, PC Pr. Gabriel Cernăuțeanu,  și a proaspătului hirotonit PC Pr. Ioan Daniel Reisinger de la parohia Rastatt.

Încă de la primele ore ale dimineții de Duminică, în biserica „Sfântul Iosif” din Offenburg-Hilboldsweier au început să sosească bucuroși credincioșii de pe înteg cuprinsul parohiei ,dar și prieteni și cunoscuți de la Freiburg ,Rastatt, Karlsruhe, Heilbronn,dar și de peste Rin din Franța, mulți dintre putrind frumosul port popular românesc ca omagiu adus Marii Uniri, de la care se împlinesc 100 de ani.

Sfânta Liturghie Arhierească s-a desfășurat într-o ambianata de bucurie,  sfințenie și evlavie, toate rezultate ale  blândeții și gingășiei Ierarhului vizitator, în perfectă armonie cu dragostea și evlavia credincioșilor. În cuvîntul de învățătură, Preasfinția Sa a vorbit credincioșilor despre Duhul Sfânt -a treia Persoană a Sfintei și de viață facatoarei Treimi- și a dat citire Pastoralei ÎPS Mitropolit Serafim cu prilejul Rusaliilor.  

Un cuvânt cu totul special de felicitare și gratitudine l-a adresat PS Sofian întemeietorului parohiei, PC Pr. Gabriel Cernauteanu.  Acesta,  la rândul său, a făcut un scurt istoric al parohiei, reamintind pe colaboratorii direcți de la înființare și de pe întegul parcurs al existenței comunității ortodoxe de la Offenburg. La rândul sau, părintele Laurențiu Băcilă, mărturisind că motivul principal al dezvoltării parohiei din ultimii ani este dragostea credincioșilor pentru Dumnezeu  și pentru semeni, le-a mulțumit acestora pentru participarea numeroasă (peste 200 de persoane) și pentru părtășia bucuriei în rugăciune. La îndemnul său, credincioșii au făcut o colectă pentru ajutorul lucrărilor  la Așezământul Bisericesc de la München. Un cuvint special de multumire l-a adresat Prea Sfintiei Sale  pentru bucuria vizitei cu prilejul hramului,parintelui Cernauteanu pentru curajul intemeierii parohiei si parintelui Ioan Daniel pentru bucuria impreuna-slujirii.

În semn de recunoștință, credincioșii au dăruit PS Sale, prin epitropul parohiei, Florea Claudiu, o icoană a Maicii Domnului, iar părintele fondator Gabriel a primit dela principala sa colaboratoare, doamna Elena Lederer, de asemenea o icoană a Maicii Sfinte.

Praznicul s-a încheiat cu o agapă frățească  organizată de credincioși la care au participat cu bucurie toți cei care au fost la Sfânta Liturghie, printre care menționăm oaspeții de departe, membri ai asociației de tineret A.T.O.R.G. a Arhiepiscopiei noastre, care au participat cu o zi înainte, alături de PS Sofian, la slujba și festivitățile dedicate eroilor români înmormântați în cimitirul militar din Soultzmatt (Franța), de la a căror trecere la cele veșnice se împlinesc anul acesta 101 ani.

Mulțumim din suflet Preasfinției Sale, Preacucernicilor părinți coslujitori, invitaților, prietenilor, tinerilor A.T.O.R.G., precum și tuturor credincioșilor participanți pentru părtășia bucuriei prin rugăciune la întreitul eveniment al parohiei noastre, spre  slava lui Dumnezeu în Treime lăudat.

Pr.paroh Laurențiu Băcilă