ÎPS Serafim a conferențiat în cadrul Taberei Internaționale de Tineret de la Mănăstirea Oașa

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Irineu, Arhiepiscopul Alba Iuliei, în a doua jumătate a lunii iulie a avut loc la mănăstirea Oașa, județul Alba, o tabără internațională de tineret care a reunit 200 de tineri ortodocși români din diaspora și din țară. Tabăra a fost concepută cu scopul de a aduce împreună tineri români din diferite țări și de a-i conștientiza atât de valorile creștin cât și de importanța conservării tradițiilor specifice poporului român. Printre conferențiarii din acest an s-a numărat și Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim.

Alături de tinerii din Europa Occidentală, America, Republica Moldova și România s-au aflat și 20 de participanți din Germania, Austria și Luxemburg. Pe parcursul celor 10 zile, aceștia au participat la programul mănăstirii, adică la Sfânta Liturghie și celelalte slujbe bisericești, la activitățile gospodărești, conferințe și dialoguri duhovnicești, precum și o drumeție.

După ce în 20 și 21 iulie tinerii au ascultat conferințele bioeticianului Virgiliu Gheorghe, iar Duminică, 22 iulie, s-au bucurat de prezența Mitropolitului Iosif al Europei Occidentale și Meridionale, luni 23 iulie participanții la tabără au audiat pe Părintele Nikolai Sakharov, nepot al arhimandritului Sofronie, ieromonah la Mănăstirea „Sfântul Ioan Botezătorul” din Essex, Anglia. În 24 iulie ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a ținut o conferință despre spiritualitatea specifică monahismului românesc, iar în 25 iulie a răspuns la numeroase întrebări. Ierarhul a participat și la Sfânta Liturghie și celelalte slujbe alături de monahii viețuitori în mănăstire și numeroșii oaspeți.

Tabăra s-a încheiat duminică, 29 iulie, cu Sfânta Liturghie arhierească săvârșită de Chiriarul locului, ÎPS Părinte Irineu al Alba Iuliei.