IPS Serafim la Tarragona (Spania), 19-22 ianuarie 2013

 articolul preluat de pe site-ul Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei.

Parohia „Sfinții Ierarhi Calinic de la Cernica și Fructuosus de Tarragona” din Tarragona, Spania își prăznuiește cel de-al doilea hram în data de 21 ianuarie. Anul acesta, alături de ei s-a aflatși Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord, la invitația PC Pr. Paroh Vasile Băltărețu.

 

Duminică, 21 decembrie, Înaltpreasfințitul Serafim a slujit Sfânta Liturghie în biserica din Tarragona, la care au participat sute de români, adresând la final un cuvânt de învățătură, care le-a dezvăluit celor prezenți adevărata credință în Hristos. Ierarhul le-a explicat cum trebuie să simtă trăirea cu Hristos, le-a vorbit despre importanța frecventării bisericii și participării la sfintele slujbe, despre puterea rugăciunii și despre recunoștința omului pentru toate darurile primite de la Dumnezeu. La final, Mitropolitul i-a mulțumit părintelui Vasile, pe care îl cunoaște încă din anul 1990 și căruia i-a fost profesor și duhovnic în timpul studiilor la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Sibiu. În semn de recunoștință și apreciere, Părintele Mitropolit a primit o icoană cu Sfântul Fructuosus și cei doi diaconi ai săi. La Sfânta Liturghie au luat parte și Consulul României la Barcelona, Geanina Mihaela Boicu, precum și oficiali spanioli.

Seara de duminică, Mitropolitul Serafim a slujit Taina Sfântului Maslu în biserica din Reus, înconjurat de șapte preoți ai parohiilor românești din apropiere, apoi a susținut o conferință despre suferințele prin care trec oamenii în vremurile acestea, despre necazurile și bolile care vin asupra noastră, despre puterea rugăciunii și a postului. Toți cei care au fost de față au avut ocazia să adreseze întrebări arhiereului, atât legate de tema propusă, cât și pentru a-și lămuri diverse gânduri legate fie de rugăciune, frecventarea bisericii, creșterea pruncilor, fie de mântuirea sufletului, influențele sectare, petrecerea timpului în folos duhovnicesc sau comportamentul în casa Domnului. Seara duhovnicească s-a dovedit a fi extrem de bine primită de către români și de un real folos. Mai bine de două ore au adresat întrebări și au primit răspunsuri deschise de la Mitropolitul Serafim.

La final au fost cu toții miruiți, după ce s-au închinat unui fragment din moaștele Sfintei Mari Mucenițe Ecaterina, adus spre închinarea credincioșilor de către părintele paroh din Burgos.

Luni și marți, Înaltpreasfințitul Serafim a vizitat Mănăstirile Montserrat și Poblet, fiind însoțit de Preasfințitul Părinte Timotei, pr. Vasile Băltărețu, părintele Simeon de la Mănăstirea Vilar din Franța și părintele Claudiu Nicoară din Burgos. Cu această ocazie, s-au purtat discuții despre viețile sfinților din Mânăstirea Montserrat canonizaţi recent, iar Mitropolitul Serafim le-a vorbit despre unitatea creştină din punct de vedere ortodox.