ÎPS Părinte Mitropolit Teofan în vizită la Baden-Baden și Nürnberg

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, s-a aflat pentru câteva zile în Germania, făcând o vizită pastorală în Baden-Baden (Germania), cu prilejul împlinirii a 150 de ani de la sfințirea capelei ortodoxe române din oraș și participând la slujba de Intrarea Maicii Domnului în Biserică, la Catedrala Mitropolitană din Nürnberg. La ambele evenimente, alături de ÎPS Sa a fost ÎPS Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord.

Vizita pastorală a Mitropolitului Teofan în Germania a avut loc cu prilejul împlinirii a 150 de ani de la sfințirea Capelei „Sfântul Arhanghel Mihail” din Baden-Banden, în 1866, precizează site-ul de știri Doxologia.ro.  Capela, ctitorită de domnitorul Mihail Sturdza în memoria fiului său, mort la 17 ani, a fost inclusă în rândul monumentelor istorice și, astfel, primăria orașului Baden Baden a alocat sume importante pentru restaurarea Sfântului Altar și a criptei. Capela s-a aflat sub jurisdicţia Patriarhiei Ecumenice din Constantinopol până în 1882, iar din acel an a intrat sub jurisdicţia Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, la dorința ctitorului.

La sărbătoarea de duminică, 20 noiembrie, IPS Părinte Serafim a ținut un cuvânt de învățătură prin care a tâlcuit Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina, arătând că și astăzi idolul la care se închină mulți este banul. Înaltpreasfinția Sa a făcut și o apologie a generozității, a atașamentului față de Biserică, a respectului pentru semenii de alte confesiuni, fără a uita să ne ținem de credința și tradiția noastră. De asemenea, IPS Serafim a evocat recenta ediție a Colocviului „Întâlnirea cu Duhovnicul” de la Iași, unde a participat și Înaltpreasfinția Sa, pentru a omagia personalitatea  duhovnicească a Părintelui Sofronie Saharov (ucenic al Sfântului Siluan Athonitul), menționând faptul că „prezența numeroasă a credincioșilor la conferințele despre Părintele Sofronie arată că în Moldova, în țară, mai există credință.”

Înaltpreasfințitul Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, a precizat faptul că: „timp de 150 de ani s-au perindat la această sfântă biserică mulți mitropoliți, preoți și credincioși. Capela a devenit loc de rugăciune, de întâlnire în Liturghie a românilor de aici. Omul se îmbogățește de Dumnezeu, spune Sfântul Pavel, când îndepărtează întunericul păcatelor, devenind fiu al Luminii, având bunătate, dreptate, adevăr și când încearcă să înțeleagă voia lui Dumnezeu, umplându-se de Duhul Sfânt prin Tainele Bisericii. Voievodul Mihail Sturdza s-a îmbogățit ctitorind această biserică. Nicăieri nu ne amintim mai mult de Voievod decât în această biserică.”

Luni, 21 noiembrie a.c., cei doi mitropoliți au participat, în Catedrala Mitropolitană cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din Nürnberg, la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, înconjurați de un sobor de preoți și diaconi și de numeroși credincioși.

În predica de la finalul slujbei, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan a vorbit, printre altele, de modelul care ar trebui să ne fie nouă, tuturor, Maica Domnului: „Sufletul creștinului trebuie să fie fecioară și maică după chipul Maicii Domnului. În templu Maica Domnului se pregătește pentru marea taină a nașterii prin smerenie, rugăciune, participarea la slujbe, prin iubirea către întregul neam omenesc. Cum se poate împlini această taină în viața noastră? Urmând cele făcute de Marta, care își asumă responsabilitatea în viața cetății, gestiunea bunurilor materiale, cu frică de Dumnezeu, dar, mai ales cele ale Mariei, încercând să aflăm starea Sfintei fecioare în templu, încercând să dobândim și noi această stare de sfântă așteptare. Viața omului trebuie să aibă chip și împlinire în starea sufletească a Maicii Domnului.” În Încheiere, ÎPS Serafim a mulțumit înaltului ierarh pentru vizită și a vorbit credincioșilor despre simpozionul organizat de Mitropolitul Teofan la Iași cu o săptămână înainte, în memoria părintelui Sofronie Saharov. La acest simpozion au participat numeroși ucenici ai părintelui, printre care mitropolitul Ierotheos Vlachos de Nafpaktos, părintele Rafail Noica, teologul Georgios Mantzaridis, ieromonahul Melchisedec de la mănăstirea Essex și alții.