Lucrările conferinței despre Marii Duhovnici români ai secolului trecut, la Marburg

Catedra de Istoria Bisericii din cadrul Facultății de Teologie Evanghelică a Universității Philipps din Marburg a organizat timp de trei zile (26-28 iunie) o conferință de lucru, dedicată unui proiect editorial de traducere a unor texte aparținând unui număr de 15 mari părinți duhovnicești români. Proiectul, intitulat „Spiritualitatea Românească în secolul al XX-lea, Tradiția trăită” a fost inițiat de Prof. Dr. Karl Pinggéra, profesor titular la Catedra de Istoria Bisericii și de Părintele Dr. Ovidiu Ioan, paroh al comunității românești din Kassel și asistent în cadrul aceluiași departament.

 Pentru acest proiect, părintele Dr. Ovidiu Ioan a invitat 15 teologi români cunoscători ai limbii germane, care au pregătit variante de lucru ale biografiilor, operei și specificului teologic-duhovnicesc ale unor părinți începând cu monahii Paisie Olaru și Cleopa Ilie și încheind marele dogmatist Dumitru Stăniloae și părintele Rafail Noica.

Potrivit programului, conferința a debutat în capela Universității din Marburg cu salutul de primire al Prof. Dr. Jörg Lauster, decanul facultății gazdă și cu discursul domnului Dr. Martin Illert, referent pentru Ortodoxie, Ecumenism și Burse al Bisericii Evanghelice din Germania. După interpretarea câtorva imne bizantine, Înaltpreasfințitul Mitropolit Serafim a susținut prelegerea introductivă  „Spiritualitatea ortodoxă și societatea românească în secolul al XX-lea”. Aceasta a sintetizat raportul dintre viața duhovnicească de la noi din țară și situația politică schimbătoare în secolul trecut, care a pus Biserica în situații dificile, dar paradoxal au adus la lumină mari părinți duhovnicești și martiri ai credinței neamului. Seara s-a încheiat cu prelegerea Prof. Dr. Andreas Müller din Kiel, un mare iubitor al Ortodoxiei, care a tematizat rolul paternității duhovnicești în Ortodoxie.

Vineri, 27 iunie, după rugăciunea de dimineață, conferința a continuat cu un cuvânt introductiv al Prof. Dr. Karl Pinggéra, referitor la importanța tematicii conferinței în lumea academică de limbă germană, apoi au luat cuvântul fiecare dintre cei 15 teologi, de-a lungul mai multor sesiuni de lucru, grupate pe temele: duhovnici din Moldova, din Transilvania, gruparea „Rugul Aprins” de la Mănăstirea Antim. Pe lângă biografiile și profilele teologice din cele mai diverse (mari duhovnici, cărturari, reînnoitori ai vieți creștine, oameni de cultură), fiecare referent a putut propune texte originale, predici, scrieri ale părinților spre a fi traduse în limba germană în volumul proiectat. Scopul traducerilor este acela de a face cunoscute publicului german de alte confesiuni, dar și ortodocșilor de aici, informații despre părinții duhovnicești români și de „a le da cuvântul”, de a-i face cât mai accesibili într-o lume în care încă nu au fost cunoscuți sau pe deplin receptați. Sâmbătă, conferința a continuat cu prezentarea ultimilor patru duhovnici din lista propusă. În încheiere,  Prof. Dr. Karl  Pinggéra a mulțumit participanților, arătându-se bucuros de a se fi îmbogățit spiritual în urma acestei conferințe și oferind sugestii referitoare la titlurile viitoarelor articole, pe baza profilelor părinților duhovnicești, apoi Părintele Ovidiu Ioan a stabilit, de comun acord cu participanții, laturile tehnice ale proiectului: stabilirea publicului țintă, alcătuirea unor articole introductive în istoria, cultura și în spiritualitatea României secolului al XX-lea, informații legate de lungimea textului alocat prezentărilor, termenele de predare, etc.

În cuvântul de încheiere, Preasfințitul Episcop Vicar Sofian Brașoveanul (care participă la proiect cu prezentarea părintelui Teofil Părăian) a mulțumit gazdelor și inițiatorilor proiectului, precum și tuturor participanților pentru contribuția la succesul acestei conferințe și s-a arătat bucuros de potențialul științific al teologilor români din Germania, sperând în noi proiecte similare în domeniul teologic. Preasfinția Sa a îndemnat pe teologii implicați în proiect să participe cu dragoste și jertfelnicie la această lucrare de mare importanță, fiindcă nu este vorba numai despre un demers științific de a acoperi o lacună în cunoașterea culturii românești, ci și despre o misiune în rândul ortodocșilor din Germania, care poate să aducă multe roade Bisericii.

Preasfinția Sa a adus în amintirea celor prezenți personalitatea domnului Nicolae Stroescu-Stânișoară, trecut la Domnul în dimineața zilei de 27 iunie. Domnul Stroescu a fost director al radioului Europa Liberă din München în preajma Revoluției Române și un credincios foarte activ în viața Bisericii românești din Diaspora și în special din Germania, fiind implicat până în ultimele zile ale vieții în diferite proiecte ale Mitropoliei Ortodoxe Române din Germania, Europa Centrală și de Nord.

Mai multe detalii privind programul conferinței puteți afla din afișul conferinței și programul de lucru.