Mitropolitul Serafim a hirotonit preoți pentru parohiile Chemnitz și Oldenburg

Între 15 și 17 noiembrie, Mitropolitul Serafim s-a aflat în vizită pastorală în Protopopiatul Germaniei de Est, în parohiile ortodoxe românești din Halle și Leipzig și, în cele din urmă, la Berlin, unde a participat la hramul parohiei „Sfinții Arhangheli”. Ierarhul a hirotonit preoți pentru parohiile din Chemnitz și Oldenburg, precum și un diacon care va avea în viitor misiunea de a sluji printre credincioșii români din landul Mecklenburg-Vorpommern.

Pentru prima oară de la înființare parohiei, credincioșii din Halle/Saale au primit în seara de vineri binecuvântarea ierahului eparhiot. Înaltpreasfințitul Părinte Serafim a săvârșit împreună cu Părintele Paroh Tudor Mustea și P. Dragoș Manu (Berlin) Taina Sfântului Maslu, după care a ținut cuvânt de învățătură și a răspuns la întrebările credincioșilor.

Mitropolitul Serafim a vizitat apoi sâmbătă parohia din Leipzig. Cu această ocazie a săvârșit Sfânta Liturghie în noua biserică, urmând ca de acum înainte toate sfintele slujbe să se săvârșească în noul locaș de cult. În cadrul Sfintei Liturghii, Părintele Mitropolit a hirotonit la momentele special rânduite un preot și un diacon. Părintele Cezar Burlacu a fost hirotonit preot pentru Parohia din Chemnitz, iar domnul George Ciripoiu a fost hirotonit diacon pe seama parohiei din Leipzig. Cu această ocazie au participat mai mulți clerici și credincioși din Regensburg, acolo unde Părintele Cezar a slujit până acum ca arhidiacon, precum și credincioși din Chemnitz, care l-au felicitat pe noul preot paroh.

Sâmbătă seara Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim și-a continuat vizita pastorală la Parohia română „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Berlin. Înaltpreasfinția Sa a slujit sâmbătă Vecernia împreună cu Părintele Protosinghel Clement Lodroman și Pr. Ionuț Dragoș Manu. A urmat o seară duhovnicească, în cursul căreia ÎPS Serafim a răspuns întrebărilor credincioșilor.
Duminică, 17.11.2019, cu ocazia Hramului bisericii, ÎPS Serafim a slujit Sfânta Liturghie, împreună cu Părintele Clement, Pr. Ionuț Dragoș Manu, Pr. Nicolae Chiș, Pr. diacon Ionuț Băncilă și Pr. diacon Ioan Bogdan Negru. ÎPS Serafim a hirotontit întru diacon pe tânărul Bogdan Negru-Aman și întru preot pe diaconul Andrei Cosmin Bărbulescu pe seama noii parohii din orașul Oldenburg.

Ca de obicei, toți cei prezenți au participat la agapa organizată cu ocazia hramului bisericii.