Mitropolitul Serafim a vizitat Parohia din Krefeld

Sâmbătă, 25 mai, într-o atmosferă bucurie duhovnicească, credincioșii români ortodocși din Parohia „Sf. Ap. Andrei” din Krefeld (Nordrhein-Westfalen) împreună cu preotul paroh, părintele Daniel Tudorache, l-au întâmpinat pe ÎPS  Părinte Mitropolit Serafim, aflat pentru prima oară în noul locaș de slujire al acestei comunități.

La Sfânta Liturghie arhierească, Înaltpreasfiția Sa a îndemnat poporul să cânte împreună cu cei doi cântăreți ai bisericii (Andrei și Ștefan Tudorache). După împărtășirea credincioșilor în încheierea slujbei, Mitropolitul Serafim a rostit un cuvânt de învățătură, lăudând eforturile de înfrumusețare ale noului lăcaș de slujbă, închiriat de la comunitatea evanghelică din oraș. Acest lucru s-a realizat într-un timp scurt de către enoriașii bisericii, implicați activ și interesați pe viitor de procurarea unei biserici proprii. Ierarhul a salutat prezența la slujbă a domnului Klaus-Norbert Kremers, președintele Comunității de lucru a Bisericilor Creștine (AcK) din Krefeld.  Înaltpreasfinția Sa a lăudat eforturile de înfrumusetare ale noului lăcas realizate într-un timp scurt de enoriașii bisericii, implicați activ și interesați pentru viitor de procurarea unei biserici proprii.La sfârșitul slujbei parohia a organizat o colectă de sprijinire a proiectului filantropic „Burse pentru copii săraci din Moldova”, al Mitropoliei noastre.

Pr. Paroh Daniel Tudorache

Foto: pagina Facebook a Parohiei Krefeld