Mitropolitul Serafim la Bamberg

Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași” și „Sfinții Mucenici Kilian, Kolonat și Totnan” din Bamberg a primit vizita Părintelui Mitropolit Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord, în duminica a treia a Postului Mare, duminica Sfintei Cruci. Ierarhul a slujit Sfânta și dumnezeiasca Liturghie, alături de preotul paroh Ionuț Păun și de părintele diacon Dumitru Dura, secretarul Mitropoliei.

În cuvântul de învățătură de la sfârșitul slujbei, Înaltpreasfințitul Părinte Serafim a îndemnat credincioșii la purtarea crucii cu smerenie și răbdare, tot așa cum modelul nostru, Mântuitorul Hristos, a făcut-o. Suferința unuia dintre mădularele Trupului lui Hristos, este în același timp suferința întregului Trup și de aceea suntem datori să ne rugăm pentru toți cei care suferă sub orice formă.
Acest îndemn al Mitropolitului a arătat că participarea parohiei noastre la alinarea suferinței credincioasei Camelia, a reprezentat cu adevărat calea cea bună de urmat pentru noi toți. Aceasta se află de mai mult timp internată în clinica din Bamberg, iar douăzeci și cinci de familii s-au rugat cu post (în perioada de dulce) pentru întărirea sufletească și trupească a ei. De asemenea, o împărtășim zilnic, spre ajutor și nădejde sfântă.

Mulțumim Înaltpreasfințitului pentru popasul duhovnicesc pe care l-a făcut în parohia noastră, în această călătorie spre Învierea lui Hristos!

Preot Ionuț Păun

Articol preluat de pe pagina de internet a Parohiei Bamberg