Mitropolitului Nicolae, la împlinirea a 20 de ani de slujire arhierească (Nürnberg, 12.03.2022)

Cuvânt la împlinirea a 20 de ani de la hirotonia întru arhiereu a ÎPS Nicolae, Mitropolitul ortodox român al celor două Americi

Înaltpreasfinția Voastră, 

mă bucur ca la împlinirea a 20 de ani de slujire în America să vă adresez un cuvânt de cinstire și apreciere pentru tot ceea ce va ajutat Dumnezeu să realizați în acești ani, cu rugăciune, osteneală și răbdare. Mă bucur și dau slavă Domnului că v-a pus pe drumul vieții mele încă de pe vremea studiilor la Sibiu, apoi în Germania unde ați acceptat să fiți hirotonit diacon și preot și să înființați parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena”. Timp de 4 ani ați făcut naveta de la Strasbourg la Stuttgart pentru a slujii Sfânta Liturghie, botezuri și cununii, reușind să închegați o parohie unită și să puneți bazele pentru achiziționarea unei biserici proprii, ceea ce a reușit colegul de studii la Strassburg, prietenul și urmașul Înaltpreasfinției Voastre, Părintele Mihăiță Bratu. În semn de înaltă cinstire și de aducere aminte, credincioșii v-au instalat o strană arhierească, alături de strana ierarhului locului. Astfel parohia din Stuttgart este singura parohie bicefală din Arhiepiscopia noastră! Și mă bucur de aceasta!

Hirotonia și instalarea Înaltpreasfinției Voastre în fruntea Arhiepiscopiei Ortodoxe Române din America și Canada a însemnat un eveniment istoric pentru credincioșii de origine română, trăitori pe continentul american. M-am bucurat să particip și eu, alături de fericitul întru pomenire, Patriarhul Teoctist și de alți ierarhi, la hirotonia Înaltpreasfinției Voastre în catedrala din Montreal. I-ați urmat în scaun vrednicului de pomenire arhiepiscop Victorin, ierarh cu viață sfântă care a lăsat în America o moștenire spirituală deosebită pe care o valorificați și înmulțiți, împreună cu preoții și credincioșii Arhiepiscopiei. Vlădica Victorin a fost un om de o smerenie rară, simplu în viețuire și profund în rugăciune, dar în același timp și om de misiune, cu zel apostolic, cutreierând continentul american terestru, cu mijloacele de transport în comun. Pe plan administrativ, ceea ce n-a putut realiza vlădica Victorin, datorită condițiilor din vremea sa, ați reușit Înlaltpreasfinția Voastră în contextul unei emigrații românești tot mai numeroase. Astfel, Dumnezeu v-a ajutat să procurați un centru eparhial reprezentativ și să triplați numărul parohiilor din Arhiepiscopie. Dar mai cu seamă să dați un nou suflu slujirii liturgice și misiunii cu copiii și cu tinerii. 

Mă bucur de buna conlucrare cu Preasfințitul Ioan Casian al Canadei și de activitățile comune pe care le desfășurați. Mă bucur că sunteți în relații bune cu Înaltpreasfințitul Nathaniel ai Episcopiei ortodoxe române din America pentru că ați înțeles, și unul și altul, că prioritatea slujirii episcopale este vestirea Evangheliei și a valorilor Ortodoxiei care sunt o șansă, poate singura, pentru salvarea omului contemporan. Mă bucur că sunteți foarte activ în Conferința episcopilor ortodocși canonici din America, străduindu-vă împreună să dați mărturia unei Ortodoxii unitare pentru ca tezaurul ei duhovnicesc să fie primit nu numai de credincioșii de origină ortodoxă, ci și de neortodocși sau chiar de necredincioși, care cer să fie primiți în comuniunea Bisericii Ortodoxe.

Mă rog Domnului să vă dea „tăria credinței lui Avraam, blândețele lui Moise, înțelepciunea lui Solomon, râvna lui Ilie și răbdarea lui Iov” cu care veți câștiga pe mulți pentru Hristos. 

La mulți ani ! 

+Mitropolitul Serafim