Moment aniversar și hirotonie întru diacon la Parohia Osnabrück

Duminică, 3 octombrie 2021, Parohia „Sfântul Teodosie de la Mănăstirea Brazi” din Osnabrück s-a îmbrăcat în haine de sărbătoare. Vizita Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Serafim a marcat două evenimente importante din viața comunității noastre: împlinirea a șase ani de la înființarea parohiei sub păstorirea părintelui Bogdan Ilie și hirotonia întru diacon a teologului Nicolae Claudiu Târlea.

Aflată în Nord-vestul Germaniei, parohia „Sfântul Teodosie de la Mănăstirea Brazi” unește credincioși din toate colțurile României, construindu-se un remarcabil mozaic de tradiții, obiceiuri și expresii ale religiozității. O particularitate a acestei comunități este numărul mare de teologi implicați activ în viața și proiectele bisericii, care sub coordonarea dirijorului George Ștefan încearcă să ofere la strană o cât mai autentică cântare psaltică.  Dintre aceștia, Nicolae Claudiu Târlea – dublu licențiat (teologie și inginerie geologică)- a fost propus de părintele paroh și ales pentru treapta diaconiei, primind harul slujirii după o lungă perioadă de pregătire duhovnicească.

În cuvântul rostit de Mitropolitul Serafim s-au evidențiat eforturile și dăruirea părintelui Bogdan Ilie de a înființa această comunitate parohială, de a o sluji și de a păstra duhul nealterat al ortodoxiei. S-a amintit apoi despre importanța ascultării în viața creștinului, ca o amprentă a prezenței lui Dumnezeu și ca un mecanism de înțelegere a voii Sale. Ulterior, Părintele Mitropolit a scos în evidență importanța congruenței dintre rugăciunea preotului, cântarea de la strană și ruga credincioșilor, astfel încât tot cuvântul rostit să coboare de pe buze în inimă, „să se interiorizeze, să nu zboare aceste cuvinte frumoase, încărcate de har în afara noastră, ci să rămână în suflet”. Trebuie să păstrăm atenția duhovnicească la tot ceea ce este în jurul nostru și să conștientizăm că „ceea ce avem este darul lui Dumnezeu”, așa cum întăreşte Apostolul Pavel, întrebându-se: „ce am eu care să nu fi primit de la Dumnezeu”?

În cuvântul său, părintele paroh, a mulțumit Înaltpreasfiniției Sale, părintelui Protopop Marius Gabriel Matei și credincioșilor prezenți pentru împreuna slujire, doamnelor din Comitetul Parohial pentru organizarea pachetelor cu mâncare și echipei de profesioniști conduse de fotograful Alexandru Bumbescu, care au asigurat sunetul, înregistrarea și fotografierea hramului nostru.

Părintelui Diacon Nicolae Claudiu Târlea îi dorim slujire nepătată, bucurie duhovnicească și ani mulți!