Multiplă sărbătoare la Leipzig

În 17-21 mai 2023, Parohia „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” din Leipzig a găzduit evenimente eparhiale inedite, slujbe arhierești și s-a îmbogățit prin primirea unui nou slujitor.

Timp de două zile, în biserica parohială și în sălile grădiniței parohiale a avut loc primul stagiu de perfecționare pentru clerici organizat de Mitropolia Germaniei, Europei Centrale și de Nord pentru Protopopiatele Germaniei de Est și Bavariei de Nord, cu participarea unor preoți din  Austria.

Programul a fost deschis de cuvântul de binecuvântare al Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim și al gazdei întâlnirii, părintele Ioan Forga, protopop al Germaniei de Est și a continuat cu cele șase cursuri: „Familia preotului și a diaconului”; „Relația cu credincioșii și îndrumarea lor duhovnicească”; „Predica”; „Organizarea vieții preotului între familie, slujire și serviciu”, „Cateheza înainte de Botez și Cununie”; „Spovedania”, susținute de PS Petru Pruteanu și Părinții Profesori Constantin Coman și Stelian Tofană. Pe lângă programul comun, de-a lungul celor două zile conferențiarii au avut și întâlniri speciale cu doamnele preotese. Turul ghidat al orașului, convorbirile personale cu ierarhii și invitații și ospitalitatea gazdelor au îmbogățit bucuria participanților.

https://youtu.be/0gY8d6pGtTw

Sâmbătă 20 mai, după Sfânta Liturghie slujită de către Părintele Mitropolit Serafim, alături de Părintele Episcop Petru Pruteanu înconjurați de un sobor de preoți și diaconi, a avut loc ceremonia de binecuvântare și deschidere oficială a grădiniței ortodoxe „Sf. Gheorghe” din incinta complexului parohial, aceasta fiind prima instituție de acest fel patronată de Biserica Ortodoxă Română în Germania. La festivitate a participat și doamna Adriana Stănescu, Ambasador al României în Germania.

Duminică, 21 mai, la Praznicul Sfinților Constantin și Elena, parohia a mai avut încă o bucurie duhovnicească, când Mitropolitul Serafim a hirotonit întru diacon pe  teologul Theodor Malaki și a hirotesit patru ipodiaconi: Ioan Cernat, Florin Mărginean, Bogdan Burla și Johannes Litvinov.

La sfârșitul Sf. Liturghii, pentru realizările din parohie și pentru ridicarea gradiniței, IPS Părinte Mitropolit Serafim a hirotesit pe părintele Protopop Ioan Forga întru iconom stavrofor. A urmat tradiționala agapă oferită de parohie tuturor celor prezenți.