Nürnberg: „Cum să facem o bucurie cât să-ncapă-ntr-o cutie”, pentru familii sărace din România

 În luna decembrie a fiecărui an, mulți dintre creștini își aduc aminte de faptele pentru care Sfântul Ierarh Nicolae a devenit unul dintre cei mai iubiți sfinți și mai ales de dragostea de a dărui și de a ajuta pe cei aflați în situații grele. Urmând acest exemplu, părinții și copiii de la Școala Parohială din Nürnberg au dorit să înmulțească bucuria sărbătorii Sfântului Nicolae și a marelui praznic al Nașterii Domnului, ajutând copii și bătrâni din satul vâlcean Trăistari, prin acțiunea intitulată „De la suflet la suflet” sau „Cum să facem o bucurie cât să-ncapă-ntr-o cutie”.

 În ajunul Sărbătorii Sfântului Nicolae, una dintre sălile de la Parohia „Sf. Mc. Dimitrie Izvorâtorul de Mir” din Nürnberg era încărcată cu daruri pentru copii, bătrâni dar și pentru câteva familii întregi. Activitatea „De la suflet la suflet” sau „Cum să facem o bucurie cât să-ncapă-ntr-o cutie” a fost inițiată de familiile din Nürnberg implicate în activitățile Școlii Parohiale „Emaus”, coordonată de doamna Doina Filippi. Pe lângă dulciuri, jucării, alimente de larg consum, cu care s-au umplut mai bine de 85 de cutii pentru persoane în vârstă și 50 de cutii pentru copii, au mai fost donate de credincioși din Nürnberg și împrejurimi, la apelul părintelui paroh Teofil Herineanu și a cercului de părinți ai Școlii Parohiale, alte obiecte de mult folos, printre care scaune cu rotile și cârje pentru persoanele cu dizabilități, haine ș.a.

Acțiunea de colectare, împachetare și pregătire s-a încheiat sâmbătă, 9 decembrie, când un microbuz al Parohiei Trăisteni din Arhiepiscopia Râmnicului (preot paroh Petre Vețeleanu, însoțit de alți preoți din jud. Vâlcea, România), a sosit în curtea Centrului Mitropolitan, pentru a fi umplut cu darurile oferite cu dragoste de românii din Nürnberg. Printre cei care au ajutat la încărcarea microbuzului s-au numărat și mulți copii înscriși în programul Școlii Parohiale.

După-amiaza, copiii și părinții l-au întâmpinat în biserica parohială (care este totodată Catedrală Mitropolitană a Mitropoliei Germaniei, Europei Centrale și de Nord) pe Sfântul Nicolae, care a lăudat dărnicia tuturor și a asistat la sceneta „Cum ne pregătim de Crăciun”, interpretată cu mare succes de talentații copii din Nürnberg. Prin acest program artistic au fost exemplificate comportamente greșite, pe care sunt tentați mulți să le urmeze, astfel încât deseori uităm să fim creștini cu adevărat. Concluzia scenetei este aceea că darul cel mai mare oferit aproapelui este timpul și afecțiunea noastră. La sfârșit, Sfântul Nicolae a adus daruri pentru toți copiii prezenți, dar și pentru viețuitorii de la Centrul eparhial, înmulțind bucuria tuturor.

 

 Pr. Ioan Popoiu