O nouă parohie ortodoxă românească, la Köln

În a doua duminică după Rusalii, când potrivit hotărârii Sfântului Sinod îi sărbătorim pe toți sfinții români, la Köln s-a înființat o nouă parohie românească având hramul „Pogorârea Sfântului Duh, Sfântul Arhidiacon și Protomartir Ștefan și Sfânta Ursula împreună cu Însoțitoarele ei”. În timpul Sfintei Liturghii arhierești, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a hirotonit pe noul preot paroh, părintele Teodor Tăbuș.

În condițiile restricțiilor impuse de pandemia de coronavirus, Sfânta Liturghie arhierească a fost organizată conform normelor civile locale în vigoare cu privire la distanță și igienă, fiind săvârșită în biserica-clădire „Sfântul Thomas Morus” a parohiei catolice „Sfântul Ștefan” din Köln-Lindenthal. De față a fost un număr însemnat de credincioși atât din Köln și împrejurimi, cât și oaspeți din alte parohii românești din Germania. Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit  Serafim a salutat călduros pe toți cei de față și i-a invitat la împreună rugăciune. Pe lângă Părintele Mitropolit, din soborul slujitorilor au făcut parte Părintele Prof. Dr. Daniel Benga (Facultatea de Teologie din München și slujitor la Centrul Bisericesc de la München); PC Pr. Ic. Stavrofor Mircea Deac de la Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Bartolomeu“ din Frankfurt; PC Părinte Protoiereu Radu Constantin Miron din cadrul Patriarhiei Ecumenice, de la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Köln-Deutz și Președinte al Asociației Bisericilor Creștine din Germania (ACK); PC Pr. Ioan Popoiu (de la Centrul Mitropolitan Nürnberg); Părintele Diacon Drd. Marius Călin de la Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Treime” din Heidelberg.

După citirea Sfintei Evanghelii, părintele profesor Daniel Benga a ținut un cuvânt de învățătură, în care a făcut referire la chemarea la apostolat (cf. Matei 4, 18-23) și necesitatea slujitorilor bisericești de a deveni „pescari de oameni”. Dat fiind faptul că au fost sărbătoriți toți sfinții români, părintele Daniel a afirmat că sfinții sunt cei care fac prezent pe Duhul Sfânt în lume. La Sfânta Liturghie, preotul invită la Sfânta Împărtășanie astfel: „Să luăm aminte, Sfintele (se dau) sfinților”, adică tuturor celor din Biserică aflați în drum spre dobândirea sfințeniei. Iar răspunsul comunității este „Unul (este) sfânt, unul Domn Iisus Hristos”, ceea ce înseamnă că sfințenia persoanelor sfinte izvorăște și rămâne întotdeauna legată de Domnul Iisus Hristos.

După cântarea Heruvicului, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a hirotonit întru preot pe diaconul Teodor Tăbuș. De asemenea, la momentul rânduit (după sfințirea Darurilor), Ierarhul a hirotonit întru diacon pe teologul George Ghilaciu, pe seama parohiei „Sf. Ierarh Calinic de la Cernica” din orașul german Mönchengladbach.

La încheierea Sfintei Liturghii, PC Pr. Constantin Miron a salutat hirotonia părintelui Teodor, invitându-l la întâlnirile locale ale Asociației Bisericilor Creștine din Germania, care are ca scop conlucrarea misionară interconfesională pe plan local și național în Germania. Tot acum, Preotul Thomas Iking de la parohia romano-catolică „Sfântul Ștefan” din Köln-Lindenthal, a transmis un cuvânt de bun venit românilor ortodocși din vestul metropolei renane și a felicitat pe noul slujitor al altarului.

În cuvântul pastoral, ÎPS Părinte Serafim a vorbit despre necesitățile misionare în diaspora și despre calitățile preotului pentru a fi în slujba comunității parohiale. Referindu-se la cuvintele Sfântului Simeon Noul Teolog, Mitropolitul Germaniei a menționat că preotul nu este preot doar prin simpla hirotonie, ci doar în măsura în care conlucrează cu harul preoției primit prin Taina Hirotoniei, făcând astfel harul primit lucrător în fapte.

În încheiere, părintele Teodor a mulțumit ierarhului, preoților oaspeți și tuturor credincioșilor prezenți pentru rugăciune, amintind îndeosebi de enoriașii care au sprijinit organizarea acestui eveniment. Părintele a mai adăugat: „ne dorim foarte mult ca această nouă comunitate să fie un loc generos al trăirii și adâncirii propriei noastre credințe creștin-ortodoxe care ține cont de taina și credința fratelui nostru. În al doilea rând, ne dorim ca această comunitate să fie un loc al împlinirilor și vindecărilor sufletești, o școală a învățării valorilor creștine perene”.

Părintele Teodor Tăbuș este vicepreședinte al Asociației Tineretului Ortodox Român din Germania și a organizat, în ultimii ani, numeroase activități cu tinerii.

Orașul Köln, cu o populație de peste un milion de locuitori, este cel de-al patrulea oraș ca mărime din Germania, după Berlin, Hamburg și München. În zona metropolitană Köln locuiesc aproximativ 15.000 de români.