O nouă parohie românească la Frankfurt am Main, ocrotită de Sfântul Apostol Bartolomeu

 Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Serafim, în luna decembrie a.c. a început săvârșirea Sfintelor slujbe în Parohia Ortodoxă Română cu hramul „Sfântul Apostol Bartolomeu” din orașul Frankfurt am Main, landul Hessen, în urma găsirii unui loc de slujire de către părintele paroh Mircea Deac.

Bazele Parohiei „Sfântul Bartolomeu” din Frankfurt am Main s-au pus la sfârșitul lunii noiembrie a anului 2012, când Înaltpreasfințitul Părinte Dr. Serafim Joantă a delegat pe părintele Mircea Deac de la parohia din Koblenz să caute un spațiu de slujire în orașul Frankfurt am Main. În perioada imediat următoare, părintele Mircea, care domicilia în apropiere de Frankfurt am Main, a bătut la ușa bisericilor tradiționale ale orașului căutând soluții ca, pe lângă celelalte 100 comunități existente în Frankfurt să se găsească un spațiu potrivit și pentru Biserica Ortodoxă Română.

După îndelungi căutări și prin implicarea directă a ÎPS Mitropolit Serafim, a PS Părinte Sofian, Episcop-vicar, a PC Pr. Ștefan Anghel, protoiereu pentru parohiile din Hessen, Rheinland-Pfalz, Saarland și Luxemburg și mai ales a părintelui Mircea Deac, la patru ani de la începutul demersurilor, Biserica Evanghelică a venit în întâmpinarea Biserici Ortodoxe Române oferind o sală de 250 mp în cadrul Parohiei Evanghelice „Sfânta Treime” („Dreifaltigkeitskirche”) unde se va sluji Sfânta Liturghie în limba română în fiecare duminică și sărbătoare. Biserica Evanghelică a ținut cont de statistica românilor din Frankfurt, care numără cca. 10.000 de persoane în oraș și peste 40.000 cetățeni români în regiunea metropolitană.

Prima Sfântă Liturghie a nou-înființatei parohii s-a săvârșit duminică, 18 decembrie 2016, iar parohia se pregătește de întâmpinarea sărbătorilor Crăciunului, Anului Nou și Bobotezei, așteptând credincioșii români ortodocși la rugăciunea împreună.

Sala în care Parohia Românească „Sfântul Apostol Bartolomeu” își desfășoară activitatea se află în continuarea Bisericii „Sfânta Treime”, cu intrare separată prin Funckstr. 14, 60486 Frankfurt am Main, în spatele Messe Frankfurt, în zona de centru-vest a Metropolei Frankfurt am Main. Accesul se poate face atât cu mașina, cât și cu mijloacele de transport în comun (tramvaiul 17, autobuzele 34 și 50 până la stația Leonardo-da-Vinci Allee).

În 22 ianuarie 2017, Preasfințitul Părinte Dr. Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar, va sluji la Frankfurt prima Sfântă Liturghie arhierească.

Parohia Ortodoxă românească „Sfântul Apostol Bartolomeu”
Internet: www.parohia-frankfurt.de
Facebook: Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Apostol Bartolomeu” Frankfurt am Main

Preot paroh Mircea Deac, Frankfurt am Main
Mobil:{+49} (0) 176 / 69 37 28 55
E-mail: deac@parohia-frankfurt.de