O parohie nouă pentru românii din nordul Germaniei, la Sögel (Emsland)

Prot. Marius Cristea, Bremen

Duminică 29 noiembrie, in ajunul cinstirii ”Sf Ap Andrei”, ocrotitorul poporului român de pretutindeni, în localitatea Sögel din districtul Emsland (NV Germaniei),  într-o atmosferă de sărbătoare, de bucurie și de evlavie, a avut loc prezentarea si instalarea părintelui Daniel Tudorache, în această nou înființată parohie cu hramurile „Sf. Ap. Iacob cel Mare” (30 aprilie) și  „Sf Ier. Nectarie” (9 noiembrie).

 Un act care corespunde unei realităţi dureroase, dar concrete aici in Diaspora, este numărul mare de români ortodocşi care au plecat din locurile natale încercând să-și găsească un rost în alte țări, dar care doresc să fie aproape de Biserica lui Hristos, acolo unde pot să se hrănească spiritual şi să simtă  acel ceva de „Acasă”.

În acest sens, în luna septembrie 2015, cu binecuvântarea și la inițiativa  ÎPS Părinte Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord, a fost înființată parohia Papenburg-Sögel, pentru românii din partea de vest a landului Niedersachsen, care între 2014-2015 a funcționat ca filie a parohiei Bremen. 

La evenimentul din ultima duminică a lunii noiembrie au participat numeroşi credincioşi romano-catolici şi  peste 200 de români ortodocşi, PC Pr. Berhnard Horstmann, parohul parohiei catolice care a oferit biserica spre folosire, însoţit de personalităti publice din localitate, precum şi PC Pr. Marius Cristea, protoiereul pentru Germania de Nord, însoţit de  numeroși credincioși de la Bremen.

După încheierea Sfintei Liturghii, Părintele protoiereu Marius Cristea a ținut un scurt cuvânt, în care a prezentat pe părintele Daniel Tudorache, investindu-l în funcția de paroh. La rândul său, părintele Daniel a mulțumit pentru tot ajutorul, transmițând un cuvânt de salutare credicioșilor români de aici, iar la final parohul catolic Berhnard Horstmann a avut un frumos și adânc cuvânt despre această nouă lucrare în Biserica lui Hristos.

La final toți cei prezenți au participat la tradiționala agapă.

În Sögel trăiesc peste 400 de români, iar în districtul Emsland, situat la granița cu Olanda, numărul acestora trece mult peste o mie de persoane.

Slujbele pentru românii din Sögel, Papenburg și întregul district Emsland vor fi oficiate, prin bunăvoința parohiei catolice, în biserica parohială cu hramul „St. Jakobus”.  Adresa bisericii este: Clemens-August-Strasse 6, 49751 Sögel.

Pentru mai multe informații referitoare la programul slujbelor de Sfintele sărbători ale Nașterii Domnului, Anului Nou și Botezului Domnului, vă rugăm să contactați pe părintele  Daniel Tudorache la telefonul: {+49} (0) 151 43374652, pe e-mail la adresa:  preotdanieltudorache@yahoo.com sau pe siteul parohiei www.parohiapapenburgsogel.com