Părintele Prof. Dr. Mircea Basarab a trecut la Domnul

În Marțea Luminată, Hristos Cel înviat l-a chemat la viața veșnică pe vrednicul Său slujitor Părintele Prof. Dr. Mircea Basarab, fondatorul Parohiei Ortodoxe Române „Naşterea Domnului“ din München (1976) și al Parohiei „Sf. Dumitru“ din Nürnberg (1981). A păstorit cu înțelepciune și bunătate pe credincioșii parohiei din München până la pensionarea sa, în 2013, fiind urmat ca paroh de Părintele Dr. Alexandru Nan, actualul Protopop al Bavariei, iar pe cei din Nürnberg, până în 1997, când aceștia au primit pe actualul păstor, în persoana Părintelui Teofil Herineanu. Până la retragerea sa la pensie, Părintele Mircea a fost și consilier cultural al Mitropoliei noastre.

Născut la Sibiu, într-o familie de preoți, în 12 decembrie 1936, Părintele Mircea Basarab a fost licenţiat al Institutului Teologic din Sibiu şi al Facultăţii de Filologie a Universităţii din Cluj-Napoca, iar în 1978 a obținut titlul de doctor în Teologie al Institutului Teologic din Bucureşti.

A fost profesor la Seminarul Teologic din Cluj-Napoca, de unde a plecat la München în 1974 ca bursier al Bisericii Evanghelice din Germania. A predat de asemenea cursuri de Vechiul Testament la Universitatea din München. Pe lângă numeroase studii şi articole publicate în ţară şi străinătate, Părintele Mircea Basarab a publicat volumele: Cartea Profetului Amos, Bucureşti, 1980 (teză de doctorat); Ermineutica Biblică, Oradea, 1997; Istoricul Parohiei Ortodoxe Române „Naşterea Domnului“ din München, Oradea 1997; Biserica şi neamul în diaspora, Cluj 2001, Istoricul Mitropoliei Ortodoxe pentru Europa Centrala si de Nord, Oradea 2001, Personalități reprezentative ale Exegezei Antiohiene (București, 2019) și altele.

Acum când ne despărţim de Părintele Prof. Mircea Basarab, Îl rugăm pe Bunul Dumnezeu să-i ierte păcatele şi să-l odihnească cu drepţii în Împărăţia Sa!

Veşnică să-i fie pomenirea!

Mitropolitul Serafim

Episcopul vicar Sofian Brașoveanul

UPDATE: Miercuri, 22 aprilie, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a adresat un mesaj de condoleanțe familiei părintelui.