Părintele Visarion Alexa a fost invitatul conferinței anuale ATORG, desfășurate în 2020 online

În anul 2020, din pricina condiţiilor pandemice, Întâlnirea anuală ATORG a fost amânată pentru anul 2021. În locul acesteia, Asociația Tinerilor Ortodocși Români din Germania a găzduit o conferinţă online, urmată de un dialog al participanţilor. Aceasta a avut loc sâmbătă seara, 10 octombrie 2020, avându-l inivtat pe Părintele Visarion Alexa de la Bucureşti, care a vorbit în video-conferință pe tema: „De ce sunt ortodox?”.

Părintele Visarion a abordat tema, prezetându-ne propriile căutări personale şi răspunsurile pe care le-a găsit în teologia şi practica ortodoxă, mai ales sub îndrumarea marelui duhovnic bucureștean, părintele Sofian Boghiu de la Mănăstirea Antim. Părintele Visarion a insistat pe faptul că Dumnezeu este o realitate personală prezentă în viaţa noastră, nu o simplă teorie sau concepţie filosofico-religioasă, că, întâlnindu-ne cu Dumnezeu, suntem chemaţi să ne transformăm, să ne modelăm după chipul slavei Domnului Iisus Hristos, mijlocit nouă la Schimbarea la Faţă a Mântuitorului.
Recomand cu toată căldura conferinţa, atât tinerilor, cât şi tinerilor cu sufletul, precum şi tuturor preoţilor noştri, deoarece modul de abordare conduce la problematizare referitor la identitatea noastră, la întrebări, respectiv răspunsuri pe care trebuie să le dăm cu viaţa. Sunt sigur că cei care veţi urmări conferinţa veţi avea folos.
Cu bucurie, + Sofian Braşoveanul