Parohia Altötting – Trostberg și-a sărbătorit hramul de Praznicul „Adormirii Maicii Domnului”

În zilele de 14-15 august 2021, Parohia Ortodoxă Română „Adormirea Maicii Domnului” din Altötting-Trostberg și-a sărbătorit hramul prin organizarea unui șir de evenimente duhovnicești și culturale: „Am încercat să ne rugăm mai mult, hrănindu-ne duhovnicește din bogăția rugăciunilor speciale specifice praznicului și îndreptându-ne atenția spre lucruri folositoare care preocupă cu precădere familiile românești stabilite în diaspora”, a declarat părintele paroh Cristian Ștefan.

Programul duhovnicesc a început sâmbătă seara, înaintea Epitafului Adormirii Maicii Domnului, cu slujba Prohodului Maicii Domnului, oficiată în sobor de preoți și diaconi. Din soborul de preoți a făcut parte și părintele Athanasie Ulea slujitor în cadrul Centrului Bisericesc München și medic psihiatru, care a susținut apoi conferința cu tema „Relația dintre părinți și copii în condițiile diasporei”, oferind participanților îndrumări folositoare din experiența inter-disciplinară a dânsului. Seara a continuat cu participarea la procesiunea oficială închinată Maicii Domnului săvârșită împreună cu comunitatea catolică din Altötting, care celebrează cu ocazia Adormirii Maicii Domnului hramul cunoscutei Gnadenkapelle care adăpostește statuia făcătoare de Minuni a Maicii Domnului la care anual, se închină în jur de 1 milion de oameni din întreaga lume.

Întregul sobor de preoți și credincioși români ortodocși a luat parte la frumoasa procesiune purtând Icoana și Epitaful Adormirii și străbătând cu lumânări aprinse și în sunet de cântări și rugăciuni, binecuvântatele locuri duhovnicești la care atât de mulți oameni își găsesc alinarea.

„Duminică, în ziua Hramului parohiei noastre, am avut bucuria participării la Sfânta Liturghie oficiată în sobor de preoți, din care au făcut parte: Pr. Ierom. Chiril Socaciu- Inspector Eparhial al Arhiepiscopiei Germaniei și preot paroh al Parohiei din Erlangen, Pr. Klaus Klein, preot slujitor al Parohiei Erlangen și Pr. Marius Tăut, paroh al Parohiei din Schwabach-Roth – alături de o parte din credincioșii pe care îi păstorește” a mai spus Pr. Paroh Cristian Ștefan.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor, Pr. Chiril Socaciu a vorbit despre importanța Maicii Domnului atât ca ajutătoare și mijlocitoare a tuturor, cât și ca model ce trebuie urmat: „Maica Domnului – mamă a noastră a tuturor este un izvor de dragoste maternă ce se revarsă peste veacuri odată cu porunca adresată de Mântuitorul Sfântului Apostol și Evaghelist Ioan: iată mama ta! (Ioan 19,27)”.

La finalul evenimentelor, Pr. paroh Cristian Ștefan le-a mulțumit tuturor pentru participarea și dragostea pe care o au față de Biserică: „Îi mulțumim lui Dumnezeu și Maicii Domnului pentru binecuvântările revărsate asupra noastră. Mulțumim tuturor credincioșilor pentru prețuirea și râvna față de Sfânta Biserică, care fac prin dragostea lor ca aceasta să fie o mare familie”.

Prin implicarea și sprijinul consiliului și a comitetului parohial, au fost dăruite pachete cu preparate tradiționale românești tuturor participanților la hram, pentru a le aduce și aici, în diaspora, un strop din gustul serbărilor românești.