Parohia Ludwigshafen a primit o părticică din moaștele Sf. Pirmin

Joi 3 noiembrie a.c., Excelența Sa Dr. Karl-Heinz Wiesemann, Episcopul romano-catolic de Speyer, a dăruit Parohiei ortodoxe românești din Ludwigshafen o părticică din moaștele Sfântului Ierarh Pirmin, ocrotitorul Palatinatului, în cadrul unei vecernii oficiate de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim împreună cu un sobor de preoți.

Biserica romano-catolică Sfântul Duh din Ludwigshafen găzduiește de puțină vreme parohia ortodoxă română „Sfânta Treime”, „Sfântul Arhanghel Rafael“ și „Sfântul Pirmin, Ocrotitorul Palatinatului”.

În jurul orei 18.30, tot clerul ortodox în frunte cu Mitropolitul Serafim și cu preotul paroh Constantin Prihoancă, care purta Sf. Evanghelie, l-a întâmpinat în pronaosul bisericii pe episcopul Dr. Karl-Heinz Wiesemann care aducea moaștele Sf. Pirmin. Conform tradiției românești, episcopul Wiesemann a fost primit cu pâine și sare. Imediat după aceea, cei doi episcopi au intrat în biserică. Credincioșii adunați au cântat Troparul Sfântului Pirmin. În timpul slujbei, părticica din moaștele Sfântului Pirmin a fost așezată pe Sfântul Altar lângă Sf. Evanghelie.

În cuvântul de bun venit, Mitropolitul Dr. Searfim Joantă a mulțumit, și în numele comunității locale, Episcopului Wiesemann pentru „darul prețios [adus] care va întări credința și evlavia noastră”. Moaștele, care au venit din Innsbruck (Tirol, Austria) prin mijlocirea episcopului Wiesemann, sunt de cea mai mare importanță pentru parohia ortodoxă. La Vecernia cu litie au participat preoți și diaconi ortodocși, precum și decanul Dominik Geiger și parohul romano-catolic Alban Meißner alături de numeroși credincioși din cele două comunități.

Dr. Wiesemann s-a referit în predică la fundamentele comune ale credinței, care sunt mai puternice decât zidurile de izolare confesională. Excelența Sa s-a declarat foarte impresionat de triplul patronaj al comunității bisericești românești. „Dumnezeu Însuși se află la începutul numelui parohiei – Sfânta Treime”, a spus Dr. Wiesemann. Sfântul Arhanghel Rafael, a menționat episcopul romano-catolic, nu este doar patronul călătorilor și al emigranților ci, potrivit tradiției evreiești, este același arhanghel care a dat lui Noe planurile pentru construirea arcei – prin urmare, „un patron foarte potrivit pentru parohia dumneavoastră deoarece membrii acesteia sunt în mare parte emigranți”. Sfântul Pirmin, ca al treilea hram, a fost văzut de episcop „ca o recunoaștere clară a faptului că noii veniți vor să prindă rădăcini aici”.

Fostul protopop, părintele Alban Meißner și deputata Marion Schneid, directoarea departamentului de Educație și Cultură din parlament au adresat alocuțiuni celor prezenți. Personalități din țară: domnul primar al municipiului Iași Mihai Chirica, alături de consulul general al Republicii Moldova Ion Coșer  și domnul Andrei Apreotesei, managerul Ateneului Național din Iași, au participat la acest eveniment. După binecuvântarea finală a Mitropolitului Serafim și a episcopului Dr. Wieseman, cei doi ierarhi au miruit pe credincioșii prezenți, care apoi au venerat moaștele Sf. Pirmin.

La masa de seară, o scurtă interpretare muzicală a Canonului în Re major de Johann Pachelbel, sub bagheta maestrului Ionel Chiriță, a încheiat evenimentul.

Preot Constantin Prihoancă

Îndreptător credinței și chip blândeților, învățător înfrânării te-a arătat pe tine turmei tale adevărul lucrurilor. Pentru aceasta ai câștigat cu smerenia cele înalte, cu sărăcia cele bogate. Părinte Ierarhe Pirmin, roagă-L pe Hristos Dumnezeu să mântuiască sufletele noastre. Amin!