Parohia „Sf. Antonie cel Mare” din Viena a dăruit cadouri copiilor defavorizați din județul Arad

Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Antonie cel Mare” din Viena, păstorită de PC Pr. Prof. Dr. Ioan Moga a organizat un proiect social-caritabil pentru copiii proveniți din familii defavorizate din județul Arad. Iniţiativa de suflet a comunității românești vieneze face parte dintr-un proiect anual de implicare social-filantropică în viața românilor din țară.

În luna octombrie, s-a reiterat dorința comunității parohiale de a ajuta un număr de familii defavorizate cu articole de îmbrăcăminte și încălțăminte noi (precum și diverse alte lucruri), cumpărate direct din magazinele vieneze de familii de români care prin voluntariat și dăruire doresc să se implice în proiectul filantropic de inimă de care să beneficieze și să se bucure copiii defavorizați din județul Arad. Pentru o mai bună reușită a proiectului s-a propus ca darurile oferite să fie personalizate, astfel au fost furnizate Parohiei Sf. Antonie date exacte ale copiilor: nume, vârstă, înălțime, tabel cu mărimile de haine și încălțăminte etc.
Proiectul, coordonat de prezbitera Patricia Moga, a fost finalizat cu succes la sfârșitul lunii noiembrie 2018. Astfel, zeci de cadouri pregătite cu multă dragoste de către enoriaşii Bisericii Sfântul Antonie din Viena au ajuns la Arad în noaptea de 1 decembrie 2018, prin efortul domnilor Marius Jitariuc si Ilie Oreletchi.
Mărinimia sufletească a tuturor celor care au cumpărat și pregătit aceste cadouri, dar şi efortul organizatoric al celor care au sortat, împachetat şi transportat toate darurile arată încă o dată dragostea românilor de peste hotare pentru copiii din ţară.
Felicităm pe toți credincioșii Parohiei Sf. Antonie din Viena pentru dragostea și filantropia lor misionară, pentru compasiunea lor evanghelică, pentru solidaritatea și grija lor fraternă. Duioșia pe care ați pus-o în aceste daruri să o reverse Dumnezeul duioșiei în familiile voastre, tuturor celor dragi vouă !

Arhim. Teofan Mada, vicar administrativ al Arhiepiscopiei Aradului