Pelerinaj la lemnul Sf. Cruci în sudul Germaniei: Există viață spirituală și în diaspora, spune nepotul Părintelui Stăniloae

Credincioși din mai multe parohii românești din Germania au fost săptămâna trecută în pelerinaj la lemnul Sfintei Cruci de la Mănăstirea Wiblingen, de lângă Ulm, în sudul Germaniei.

Articol preluat de pe www.basilica.ro

Comunitățile s-au întâlnit la mănăstire în sâmbăta dinaintea Duminicii Sf. Cruci. Clericii români au citit Acatistul Sfintei Cruci în timp ce credincioșii au cinstit sfântul odor.

„Călugării benedictini ne-au permis să ne închinăm și să ne rugăm în fața Sfintei Cruci de la Wiblingen, datorită prestigiului pe care Biserica Ortodoxă, prin parohiile ei din Germania, și l-a câștigat în această țară. Suntem martorii unui ecumenism în adevăratul sens al cuvântului”, a declarat, pentru Basilica.ro, Dumitru Ionescu, nepotul Părintelui Stăniloae și membru al Parohiei Freiburg.

„Pentru noi românii care trăim la Freiburg, dorința de a vizita această mânăstire a avut și o semnificație istorică, deoarece documentele acelor timpuri spun că biserica mânăstirii a fost sfințită de episcopul orașului Konstanz, Gerhard de Zähringer, nepotul lui Berthold de Zähringer, întemeietorul orașului Freiburg.”

Un pelerinaj care devine tradiție

Credincioșii din Freiburg au făcut un pelerinaj similar și anul trecut la Mănăstirea Wiblingen. „A fost o mărturie că și aici, în Germania, departe de țară, noi, românii, putem să avem o viață spirituală apropiată de cea pe care o ducem acasă”, transmite Dumitru Ionescu.

„Cu toții am fost deosebit de emoționați anul acesta, la plecare, amintirile din precedentul pelerinaj împletindu-se cu certitudinea că noi întemeiem în acest fel o adevărată tradiție. Viața noastră duhovnicească se întărește, sporește și devine tot mai profundă. Avem acum o tradiție spirituală pe care dorim să o continuăm spre folosul nostru sufletesc.”

La pelerinajul din acest an au participat sute de români din Germania: din Parohia Freiburg – însoțiți de Pr. Mircea Tudorache, Pr. Vlad Săcălean și Diac. Dan Blajovan, din Ravensburg, Ulm, Augsburg, Sigmaringen, Kempten, Landsberg am Lech și Heidenheim.

Călugării benedictini de la Wiblingen păstrează câteva fragmente din lemnul Sfintei Cruci, donate mânăstirii la întemeierea ei, în 1093, de către ctitori, frații Hartmann și Otto von Kirchberg.

Fragmentele au fost integrate într-o cruce mai mare și „stau, de mai bine de două milenii, mărturie Învierii Domnului nostru Iisus Hristos”, mai transmite Dumitru Ionescu.

Foto credit: Dumitru Ionescu