Pelerinaj la Sfântul Munte Athos

La mijlocul lunii septembrie, Părintele Nicolae Dura, Vicar pentru Austria s-a aflat într-un pelerinaj la mănăstirile din Sfântul Munte Athos împreună cu profesori de la Colegiul Universitar de Pedagogie din Viena. Pelerinii s-au închinat la odoarele sfinte, au participat la programul de slujbe ale mai multor mănăstiri Athonite și au purtat convorbiri duhovnicești cu părinții viețuitori.

Şapte zile minunate (12-18.09) am însoţit un grup (11 persoane) de profesori de la Colegiul Universitar de Pedagogie din Viena şi prieteni ai lor, alături de Rectorul Prof. Dr. Christoph Berger într-un pelerinaj de studiu la Sf. Munte Athos”, notează părintele profesor Nicolae Dura, pe pagina Facebook a Parohiei „La Sfânta Înviere” și „Sf. Ap. Andrei” din Viena. Pentru unii dintre aceștia, pelerinajul athonit nu a fost o noutate, ci a patra ocazie de a se afla în muntele sfânt al lumii ortodoxe.
Pelerinii vienezi s-au închinat la numeroase Sfinte Moaște și icoane din mănăstirile Sfântului Munte, bucurându-se de frumusețea frescelor milenare și având posibilitatea de a vedea și manuscrise vechi de 1200 de ani. Mai mult decât atât, oaspeții austrieci au participat la slujbele mănăstirești și au fost primiți de stareții mănăstirilor Xenofont, Grigoriu, Iviron şi Pantocrator, dar și de părinți athoniți vestiți pentru viața lor duhovnicească. Părintele Nicolae Dura a slujit Sfânta Liturghie la mănăstirile Xenfont și Pantocrator.
Călătoria unora dintre participanții la pelerinaj a inclus și urcarea pe vârful Athonului (2.033) metri, unde au petrecut o noapte și au admirat răsăritul soarelui.
Patru colegi din grupă au ajuns până pe vârful Atonului la 2.033 m înălţime, bucurându-se de un asfinţit şi un răsărit de soare din marea liniştită.
Sâmbătă, 24 septembrie, părintele Nicolae a prezentat credincioșilor ortodocși români, în sala parohială, frumoasa călătorie prin imagini, cuvinte şi înregistrări audio.
Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „La Sfânta Înviere” și „Sf. Ap. Andrei” din Viena.