Pomenirea eroilor din cimitirul militar Ostffyasszonyfa (Ungaria)

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim și a Preasfințitului Părinte Siluan, Episcopul Ungariei, în ziua prăznuirii Înălțării Domnului, s-a oficiat la cimitirul militar din Ostffyasszonyfa (Ungaria), slujba de pomenire a celor peste 4000 soldați români trecuți la Domnul în prizonierat în anii Primului Război Mondial.

În necropola de la Ostffyasszonyfa (în apropiere de orașul maghiar Sárvár) se găsesc mormintele a 4337 de soldați români (după cum reiese de pe panoul de la intrarea în cimitir), care au fost prizonieri în lagărul din apropiere, fiind astfel cel mai mare cimitir din Primul Război Mondial, după numărul de soldați români înmormântați.

Slujba de pomenire a fost săvârșită de Părintele protopop Marius Petru Maghiaru (parohia „Sf. Ioan Botezătoruldin Budapesta) și Părintele Silvestru Gabriel Peltea (parohia „Sf. Mărturisitori Ardeleni” și „Sf. Paisie Aghioritul” din Oberwart – Austria), la care au luat parte și credincioși din ambele parohii.

Pr. Silvestru Gabriel Peltea