Pomenirea ostașilor români înmormântați în Austria

 Miercuri, 25 octombrie, cu prilejul Zilei Armatei Române au fost organizate – de către Ambasada României ȋn Republica Austria, Biroul Ataşatului Apătrării şi de către Comunitatea Ortodoxă Română din Viena – depuneri de coroane şi slujbe de pomenire pentru soldaţii români ȋnmormântaţi ȋn cimitire din Austria. Ȋn decursul a două zile, părintele prof. dr. Nicolae Dura, Vicar pentru Austria, a participat la programul comemorativ alături de reprezentanți ai autorităților române, săvârșind slujbe de pomenire soldaţilor români ȋnmormântaţi ȋn cimitirele din: Sommerein (246 soldaţi), Bruckneudorf (100), Tulln (46), Zwentendorf (155) şi Sigmundsherberg (8).

La aceste activităţi comemorative au participat: ES Bogdan Mazuru, Ambasadorul României la Viena, Dl. Calin Mihnea Ţânţăreanu, Prim-Colaborator al Ambasadorului, Secretarul militar Marius Ghinea, de la Biroul Ataşatului Apătrării şi alţi diplomaţi şi angajaţi ai Ambasadei române din Viena. Slujbele de pomenire au fost oficiate de Preotul Nicolae Dura. Din partea gazdelor au participat primarii: Franz Göd (Sigmundsherberg), Hermann Kühtreiber (Zwentendorf), Gerhard Dreiszker (Bruckneudorf) şi Harlad Schinnerl (Tulln), Schulrat Josef Pfleger, Preşedintele Asociaţiei Rezerviştilor din Austria Inferioară, Prof. Dieter Winkler, delegat al Asociaţiei Crucea Neagră Austriacă, consilieri din localitătile respective, şi membrii ai Asociaţiilor de Rezervişti şi prieteni ai Comunităţii noastre. Deşi ȋn cea de-a doua zi a fost frig şi ploaie, inimile şi rugăciunile noastre au fost ȋncălzite de dragoste şi recunoştinţă faţă de aceşti soldaţi români, răpiţi de moarte ȋn dureri şi ofuri mari, căzuţi departe de ţară şi de toţi cei dragi.

Sâmbătă, 4 noiembrie, va avea loc și slujba de pomenire pentru soldaţii români din primul război mondial ȋnmormântaţi ȋn Cimitirul Central din Viena începând cu orele 11:30 la parcela 68 A şi orele 12:00 la parcela 38 (Cimitirul Parohiei „La Sfânta Înviere”-Viena).

A consemnat Pr. Nicolae Dura, Viena

știre preluată de pe pagina Facebook a Parohiei Ortodoxe Române „La Sfânta Înviere” din Viena