Pomenirea părintelui Emilian Vasiloschi, la Düsseldorf

Sâmbătă, 3 decembrie 2022, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, a avut loc în parohia Düsseldorf, cu ocazia împlinirii a 60 de ani de la prima Sfântă Liturghie în limba română în Düsseldorf-Wersten, Slujba de Pomenire a Părintelui Emilian Vasiloschi, întemeitorul parohiei și singurul preot ortodox român din Germania în perioada imediat următoare de după cel de-al doilea război mondial.

Părintele Emilian Vasiloschi, fost slujitor la Parohia Ortodoxă Română din Berlin între anii 1942-1945, s-a refugiat puțin după cel de-al doilea război mondial la Düsseldorf, unde a întemeiat o nouă parohie în care se slujește neîncetat de 70 de ani, prin osteneala părintelui Emilian și a urmașilor săi. Părintele Emilian a trecut la Domnul în anul 1966 la vârsta de aproape 80 de ani și se află înmormântat în cimitirul Düsseldorf-Eller, mormântul său aflându-se în proces de reabilitare susținut prin osteneala membrilor Parohiei Düsseldorf.

La slujba de pomenire a participat părintele protoiereu Radu Contantin Miron, președintele ACK Germania, care a  dat o mărturie personală despre părintele Emilian Vasiloschi. Părintele Miron a fost botezat chiar de părintele Emilian Vasiloschi și a fost martor ocular la prima Sfânta Liturghie săvârșită de părintele Emilian în Düsseldorf-Wersten cu 60 de ani în urmă. Părintele protoiereu Radu Contantin Miron, el însuși slujitor al comunității ortodoxe române din Düsseldorf vreme de șapte ani, a înmânat părintelui protoiereu Iosif-Cristian Rădulescu molitfelnicul folosit personal de părintele Emilian, un dar cu totul deosebit de care s-au bucurat toți cei prezenți la slujbă.
 
„Suntem datori să prețuim moștenirea lăsată de înaintașii noștri. Însuși Dumnezeu ne îndeamnă să păstrăm vie memoria părinților noștri. A cinsti părinții nu se referă doar limitat la viața lor pământească, ci și la memoria lor, la roadele muncii lor de care ne bucurăm, la chinul și jertfa lor care au rămas ca zestre spirituală. Veșnică să fie pomenirea părinteleui nostru Emilian. Amin!” (pr. Iosif Cristian Rădulescu)