Pr. Constantin Coman și Dr. Sorin Lavric – Despre Discernământ. Dresden, 12.11.2019

În 11-13 octombrie 2019 a avut loc la Dresda a XII-a întâlnire anuală a Asociației Tinerilor Ortodocși Români din Germania, având ca invitaţi pe Pr. Prof. Dr. Constantin Coman, de la Facultatea de Teologie „Justinian Patriarhul” din București și pe Domnul Dr. Sorin Lavric, cunoscut filosof, scriitor și om de cultură din țară, membru și totodată director de programe interne al Uniunii Scriitorilor din Romania.

Conferința a început cu discursul domnului Sorin Lavric, o pledoarie pentru o cultură robustă a discernâmântului și recuperarea acestuia, o pledorie pentru recuperarea unei cunoașteri prin credință a lucrurilor, a recuperării minții lucide, curate, detașate cât se poate de mult de tendințele manipulative și, prin aceasta, distrugătoare, ale unei lumi care-L ignoră pe Dumnezeu. Tema discernământului, menționa părintele Constantin Coman, este foarte prezentă în scrierile Părinților Bisericii și în Patericul egiptean îndeosebi, unde ocupă un loc de frunte, chiar dominant.

Înregistrare disponibilă pe canalul Youtube al Asociației Tinerilor Ortodocși Români din Germania