Praznicul Rusaliilor în capitala Austriei

De sărbătorile Rusaliilor, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat în Viena și împrejurimi, vizitând mai multe parohii pentru prima dată după relaxarea măsurilor de protecție cauzate de virusul Covid-19. Printre evenimentele la care a participat, s-a numărat liturghia arhierească și sfințirea clopotelor noii biserici cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh”, precum și slujba de sărbătoarea Sfintei Treimi în parohia „Sf. Andrei” din Simmering.

Vizita pastorală a început sâmbătă, 6 iunie. În această zi, când Biserica prăznuiește „Moșii de vară” (pomenirea generală a celor adormiți), Mitropolitul Serafim a slujit Sf. Liturghie în Parohia „Sf. Cuv. Parascheva” din Wiener Neustadt, împreună cu Părintele paroh Răzvan Florin Gască și credincioșii acestei comunități, rugându-se pentru sufletele celor adormiți, potrivit rânduielii bisericești. În seara aceleiași zile, Ierarhul s-a aflat în orașul Bruck an der Leitha, situat la est de Viena, acolo unde din toamna trecută s-a înființat Parohia „Sf. Cuv. Parascheva de la Iași” și „Sf. Cuv. Sofronie de la Essex” (adresa: Pfarrgasse 20, Göttlesbrunn). Părintele Mitropolit a fost întâmpinat de părintele paroh Marian Toșu, împreună cu care a slujit Taina Sfântului Maslu și a ținut cuvânt de învățătură.

Praznicul Rusaliilor: Sfânta Liturghie și sfințirea clopotelor noii biserici cu hramurile „Pogorârea Sfântului Duh” și „Sf. Voievod Ștefan cel Mare”

În duminica Rusaliilor, Înaltpreasfinția Sa a săvârșit prima Sfântă Liturghie în noua biserică românească din Viena (Bruno-Marek-Allee 7B), urmată de slujba Vecerniei plecării genunchilor. Pe pagina Facebook a parohiei, părintele paroh Emanuel Nuțu a scris despre acest eveniment: „Ziua hramului principal al acestei biserici a fost încununată de sfințirea celor trei clopote care sunt deja așezate în clopotniță. (…) Ne-am bucurat de multă grijă, de mult sprijin și de multă rugăciune din partea Ierarhului și a credincioșilor, de multă dăruire din partea arhitecților, a inginerilor și constructorilor, astfel încât să putem privi biserica în toată splendoarea ei arhitecturală”.
Cele trei clopote au fost donate de familiile Stanoia, Fam. Mikhail, Fam. Ionel, iar generozitatea lor a fost apreciată de Părintele Mitropolit Serafim prin acordarea Gramatei de binefăcător, una dintre distincțiile bisericești ale Mitropoliei noastre. La sfârșitul slujbei, toți credincioșii prezenți l-au felicitat pe Părintele Mitropolit Serafim cu ocazia împlinirii a 26 de ani de arhipăstorire în Mitropolia Germaniei, Europei Centrale și de Nord.

A doua zi a Praznicului Rusaliilor, în biserica „La Sfânta Înviere” și „Sf. Ap. Andrei” din Simmeringer Strasse

Sărbătoarea Sfintei Treimi a fost un moment de bucurie și în cea mai veche parohie românească din Viena, unde Părintele Mitropolit a slujit Sf. Liturghie împreună cu Părintele paroh, PC Pr. Nicolae Dura (Vicar pentru Austria) și Părintele Emanuel Nuțu. La sfârșitul slujbei, ierarhul a ținut un cuvânt de învățătură. În seara aceleiași zile, ÎPS Sa a săvârșit Vecernia în limba germană și a ținut un cuvânt de învățătură „Der Heilige Geist in der orthodoxen Tradition” (Sfântul Duh în tradiția Ortodoxă), care s-au transmis în direct la „Radio Maria” din Viena, apoi a prezidat ședința Consiliului parohial.

Vizita pastorală s-a încheiat marți, 9 iunie, prin slujirea Sf. Liturghii la Biserica „La Sfânta Înviere” și „Sf. Ap. Andrei” din Viena și Vecernia la Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, Sf. Paisie de la Neamț și Sfântul Mc. Colman din Stockerau” din orașul Krems păstorită de PC Pr. Cezar Marksteiner-Ungureanu, care a fost hirotesit întru duhovnic.