Preasfințitul Macarie a dăruit la Nürnberg și München două racle cu sfinte moaște

Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord a participat zilele trecute în orașul München la manifestările prilejuite de aniversarea celor 30 de ani de la înființarea Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord.

Întrunirea festivă de vineri, 31 mai, din capitala bavareză a fost precedată de săvârșirea slujbei de Te Deum de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, Mitropolitul ortodox al Germaniei, Europei Centrale și de Nord și de Înaltpreasfințitul Părinte Iosif, Mitropolitul ortodox român al Europei Occidentale și Meridionale care au binecuvântat și două frumoase racle în care au fost așezate fragmente din moaștele Sfinților Mucenici Marius și Marta, soția sa, și fiii lor, Audifaciu și Avacum, de la Roma, și ale Sfinților Cuvioși Macarie cel Mare și Macarie Alexandrinul. Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, cinstitele odoare au fost oferite în dar de către Prea­sfințitul Părinte Macarie, Catedralei Mitropolitane din Nürnberg și Centrului Bisericesc Român Ortodox din München, la începutul lunii mai.

La încheierea evenimentelor jubiliare, în duminica a 5-a după Paști, 2 iunie 2024, Preasfințitul Macarie și Preasfințitul Episcop Vicar Sofian Brașoveanul, înconjurați de un sobor de preoți și diaconi, au săvârșit Sfânta Liturghie în Biserica Așezământului românesc din München cu participarea a numeroși credincioși. La finalul slujbei, toți cei prezenți s-au închinat la sfintele relicve oferite de către episcopul Europei de Nord care i-a încredințat pe închinători că sfinții îi vor ajuta neîncetat și vor pune umărul alături de ei în purtarea crucii suferinței, necazurilor și încercărilor.