Preotul Dumitru Viezuianu – „Bunic pentru o zi” la Salzburg

Luni, 6 august 2018, la Praznicul Împărătesc al Schimbării la Față a Domnului, după Sfânta Liturghie, copiii împreună cu părinții au participat la un moment inedit organizat de Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil“, „Sf. Mc. Epictet și Astion“ din Salzburg. Este vorba de o zi de vacanță de neuitat sub genericul „ Preotul- Bunic pentru o zi“, petrecută alături de cadre didactice și părinți, care au coordonat activitatea.

Având în vedere că mulți copii nu mai au bunici, ori din diferite motive n-au ajuns în casa bunicilor, de comun acord cu părinții , am organizat un program special. Programul a debutat cu rugăciunea  copiilor pentru părinți și bunici, urmată în curtea bisericii de proba de bătut toaca, numită simbolic „sora clopotului“. Fiecare din cei peste 30 de copii – cu vârste cuprinse între 6 și 16 ani – a avut bucuria să slăvească pe Dumnezeu în sunet de toacă. „Bunicul – Părinte“ a  fost așa de impresionat de îndemânarea și entuziasmul copiilor, încât a propus că înainte de fiecare slujba, a doua stare de bătut toaca să fie executată de un tânăr. Recompensa imediată a fost o agapă în Centrul parohial.
Programul a continuat pe grupe, o parte din copii pictând „Icoana Maicii Domnului cu Îngeri“ (coordonatoare înv. Eugenia Viezuianu), alții au vizionat filmul pentru copii „Ein Kind mit Namen Jesu“ cu scene din minunile săvârșite de Domnul Iisus la vârsta școlară. Au citit poezii dedicate bunicilor.
Apoi, fiecare participant a primit rucsacul cu provizii pentru călătorie și s-a trecutla punctul următor din program intitulat „Să descoperim împreună cu bunicul imaginile bisericii românești în orașul  Salzburg“. Primul popas a fost la gara principala unde copiii au descoperit cu bucurie o imagine mare a bisericii de lemn, care indică direcția în care pelerinii pot ajunge la ea.
Copiii au continuat călătoria spre Primăria Orașului, iar în incintă au descoperit pe harta uriașă a clădirilor din Salzburg biserica proprie și centrul parohial. „Bunicul“ i-a invitat să se răcorească cu înghețată de toate felurile. Călătoria a continuat spre Grădinile renumite Mirabell, apoi la Casa natală a lui Mozart, Teatrul local și Casa memorială a fizicianului Christian Doppler. Următorul  popas a fost la MC Donald’s pentru degustarea preparatelor vegetariene.
După călătoria de o zi, copiii au ajuns din nou la biserică, vizitând și Castelul Robinighof, locul de joacă și creație al marelui compozitor Wolfgang Amadeus Mozart.
Încântați, copiii au hotărât că  preotul – bunic să nu fie doar „pentru o zi“, ci pentru totdeauna.