Prezență românească la Fürstenfeldbruck, în amintirea eroilor din Primul Război Mondial

La 100 de ani de la sfârșitul Primului Război Mondial au fost comemorați la Fürstenfeldbruck, în apropiere de München, cei 258 de prizonieri de război din mai multe țări est-europene înmormântați în cimitirul militar din vecinătatea mănăstirii Fürstenfeld. La ceremonia de dezvelire a plăcii comemorative au participat și reprezentanți ai Bisericii Ortodoxe Române și ai Consulatului Românesc din München.

 Vechiul cimitir militar din Fürstenfeldbruck în care sunt înmormântați 274 de soldați (dintre care 258 de prizonieri) din Primul Război Mondial a fost renovat de curând cu sprijinul Școlii locale de Ofițeri și a Asociației Germane pentru Îngrijirea mormintelor de război („Volksbund Deutsche Kriegesgräberfürsorge e. V.).

 Soldații care își duc somnul de veci în imediata apropiere a mănăstirii cirsteciene din Fürstenfeldbruck sunt prizonieri de război din Primul Război Mondial, majoritatea ruși (143). La aceștia se adaugă francezi (79), români (19), polonezi, sârbi dar și de naționalitate necunoscută. Mulți dintre ei au fost deținuți în lagărul de război din Puchheim, iar apoi, din cauza unei epidemii de gripă spaniolă, mutați în lazaretul de rezerviști din Fürstenfeld. Condițiile detenției au fost deosebit de grele, motiv pentru care mulți dintre deținuți și-au găsit sfârșitul aici, fiind îngropați în imediata vecinătate a mănăstirii cisterciene.

 La 22 noiembrie a.c. a avut loc dezvelirea plăcii comemorative a soldaților din Primul Război Mondial, la care  au luat parte reprezentanți ai Școlii de Ofițeri în frunte cu generalul de brigadă Michael Traut, membri ai Asociației pentru Îngrijirea mormintelor de război (reprezentată de Artur Klein), reprezentanți oficiali ai consulatelor României, Franței, Poloniei, Rusiei, Ucrainei și Bielorusiei. Mitropolia noastră a fost reprezentată de ierom. Ioan Popoiu, consilier cultural și pr. Iulian Mihai (Parohia Ingolstadt), iar din partea Consulatulului României la München a participat dl. Consul Dorin-Nicolae Popa.

 În Germania se află numeroase alte cimitire militare unde, cu ajutorul Asociației pentru Îngrijirea mormintelor de război și al autorităților locale, au fost identificați soldați români, care au murit departe de casă. În Anul Centenar au fost organizate mai multe slujbe de pomenire (la Nürnberg, Dülmen, Worms, Crailsheim, Neumarkt, Ingolstadt etc.) iar la 1 Decembrie vor fi comemorați și cei 227 de soldați români din Zwickau, precum și un număr de 99 de prizonieri din Ulm.

Pr. Ioan Popoiu