Prima Sfântă Liturghie pentru românii din Kiel

Credincioșii români din capitala celui mai nordic land al Germaniei au avut bucuria de a se ruga împreună la prima Sfântă Liturghie săvârșită în orașul lor în Duminica iertării (13 martie) de către PC Părinte Ionuț Drăgoi, preot misionar în Schleswig-Holstein.

Duminică, 13 Martie 2016, în ziua lăsatului sec pentru Postul Mare, părintele Ionuț Drăgoi, preot misionar pentru landul Schleswig-Holstein, a săvârșit prima Sfânta  Liturghie la Kiel, unde s-a rugat împreună cu 90 de credincioși  români din orașul-capitală a landului și din împrejurimi. Întrucât până în acest moment cea mai apropiată biserică pentru credincioșii români din cel mai nordic land german se afla în Hamburg, aici va fi organizată o filie (misiune bisericească), avându-se în vedere slujirea regulată a Sfintei Liturghii și a altor slujbe bisericești.  În viitor, slujbele vor avea loc în fiecare a doua și a patra duminică din lună, în biserica Erlöserkirche, la adresa: Am Wohld 6, 24109 Kiel.

Credincioșii dornici de a sprijini demersul de înființare a noii unități bisericești în Kiel sau care doresc să afle când și unde vor avea loc următoarele slujbe sunt rugați să contacteze pe părintele Ionuț Drăgoi la tel.: o151 /71 28 98 59, sau pe e-mail, la adresa: ionutdragoi@yahoo.com