Prima slujbă de Crăciun în parohia românească „Sf. Mucenic Mina” din Freiburg

Începând din această lună, credincioșii ortodocși aflați în grija canonică a Patriarhiei Române se pot ruga împreună în noua parohie românească de la Freiburg. Prima Sfântă Liturghie a Parohiei Ortodoxe Române „Sf. Mucenic Mina” din Freiburg va fi săvârșită de PC Părinte Mircea Tudorache în ziua de Crăciun (joi 25 decembrie 2014) începând cu ora 11.30, în biserica „Auferstehungskirche” din Kapplerstr. 25, 79117 Freiburg-Littenweiler.

Parohia Ortodoxă Română „Sf. Mucenic Mina” din Freiburg a fost înfiinţată în luna decembrie 2014, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, de către P.C. Părinte Mircea Tudorache, dând curs unei dorințe mai vechi exprimate de mai mulți credincioși ortodocși români din Freiburg.

Părintele Mircea Mărgărit Tudorache s-a născut în localitatea Râşnov, judeţul Braşov, la 20 martie 1972. A studiat teologia la Arad şi Piteşti. În iunie 2007 a fost hirotonit diacon, iar mai apoi, întru preot de către ÎPS Serafim, Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord. În anii 2007-2009 slujit ca diacon al Parohiei Ortodoxe Române din Offenburg, iar între anii 2009 – 2014 a slujit alături de Părintele Sebastian Suciu, la Bonn.
Părintele Mircea Tudorache este căsătorit cu Ana-Maria şi au doi copii.

Prima Sfântă Liturghie a noii parohii românești din Freiburg va avea loc de Sărbătoarea Nașterii Domnului (25 decembrie 2014), începând cu ora 11:30 în biserica pusă la dispoziție de Parohia Evanghelică „Auferstehungsgemeinde” din Kapplerstr. 25, 79117 Freiburg.

Vineri, 26 Decembrie, de Sărbătoarea Soborului Maicii Domnului, Sfânta Liturghie va fi săvârșită în aceeași biserică, începând cu ora 10:30. 

Pentru a consulta programul slujbelor, vă rugăm să vă adresați părintelui Tudorache,  telefon: 0176 700 292 85, e-mail: mircea_tudorache@yahoo.com, sau consultând site-ul: www.biserica-freiburg.de