Prima slujbă ortodoxă în stațiunea bavareză Bad Tölz

 Protopopiatul Ortodox Român al Bavariei a organizat sâmbătă, 30 septembrie 2017, prima slujbă în stațiunea Bad Tölz din landul Bavaria. Din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Dr. Serafim Joantă, pr. prot. Alexandru Nan a săvârșit slujba Vecerniei în capela „Tennner“din această localitate. La slujbă au participat credincioși din Bad Tölz și din localitățile învecinate, Geretsried și Wolfratshausen.

 Emigrarea masivă a românilor în ţările occidentale determină Biserica Ortodoxă Română să înfiinţeze noi parohii şi să găsească noi locaţii pentru slujire. Acest lucru se întâmplă și-n Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului.

Printr-o adresă din data de 3 februarie 2017, destinată celor șase protopopiate din Germania, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Dr. Serafim Joantă, din dorința de a intensifica activitatea pastoral-misionară pe teritoriul Germaniei, a îndemnat protopopii să identifice noi puncte de slujire și să înceapă slujirea în vederea înființării de noi parohii, pentru numărul tot mai mare de români care se stabilesc în această țară.

Numărul românilor a crescut seminificativ în ultimii ani și în landul Bavaria. Astfel, la data de 1 ianuarie 2014, erau înregistrate 74.798 de persoane, iar doi ani mai târziu (la 1 ianuarie 2016) numărul românilor ajunsese la 118.208, conform statisticilor puse la dispoziție de către Ministerul German de Statistică.

În acest context, pr. prot. Alexandru Nan a obținut capela vechilor-catolici “Tenner” din stațiunea Bad Tölz, unde a slujit sâmbătă seara, pe 30 septembrie 2017, în ziua pomenirii Sf. Grigorie Luminătorul, împreună cu diaconul Marius-Petrică Ciorbea, slujba Vecerniei. La slujbă au participat români din stațiunea Bad Tölz și din localitățile Wolfratshausen și Geretsried. În cuvântul de învățătură rostit la sfârșitul Vecerniei, pr. Alexandru a vorbit despre dorința Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim de a intensifica misiunea, lucru urmărit în cei 23 de ani de când se află în fruntea Mitropoliei, numărul parohiilor crescând numai în Germania de la 7 (în anul 1994) la circa 90. Fiind ziua în care se împlineau 10 ani de Patriarhat ai PF Părinte Patriarh Daniel, pr. Alexandru a amintit și de extraordinara lucrare misionar-pastorală desfășurată în această perioadă în întreaga Biserică Ortodoxă Română, sub îndrumarea unui patriarh providențial.

***

Stațiunea Bad Tölz este situată pe valea râului Isar, fiind situată în apropierea Alpilor Calcaroși. În jurul anului 550 tribul germanic al baiuvarilor (bajuwarilor) s-a așezat în acest teritoriu. În secolul 7 baiuvarii au fost convertiți la creștinism de către Sf. Rupert de Salzburg, care a ridicat și baptisteriul Sf. Michael. Sf. Rupert este un sfânt ortodox occidental, pomenit de către ortodocși pe 27 martie și 24 septembrie.

Localitatea Tölz este consemnată pentru prima dată în anul 1155 cu denumirea de Tolnze, în amintirea contelui Hainricus de Tolnze, stăpânul acestui teritoriu (Dominus Tolnzar de Hohenburc).

Conform statisticilor, în această zonă situată la cc. 50 de km sud de München, trăiesc circa 1800 de români.

A consemnat pr. prot. Alexandru Nan