Reporteri ai postului de radio Trinitas, la Viena și Linz

 Radio Trinitas al Patriarhiei Române realizează începând din toamna anului trecut o emisiune dedicată românilor ortodocși din Diaspora. După o serie de dialoguri realizate în septembrie 2014 cu români din Nürnberg, München, Mannheim, Dortmund și Stuttgart, în acest an doi reporteri ai postului de radio al Patriarhiei s-au deplasat în 12-22 septembrie a.c. în Austria, realizând interviuri cu preoți și credincioși ai comunităților din Viena și Linz.

Radio TRINITAS  a încheiat cele trei vizite în cadrul proiectului „Identitatea românească în lume” proiect finanțat de Ministerul Afacerilor Externe – Departamentul Politici pentru Relația cu Românii de Pretutindeni.

Ultima vizită a avut loc in perioada 12-22 septembrie a.c. în Austria și a presupus deplasarea a doi reporteri în comunitățile din Viena și Linz pentru a realiza unele reportaje și interviuri despre integrarea culturală, dialogul interreligios, serviciile consulare oferite cetățenilor români și oportunitățile în ascensiunea profesională.

Pe tot parcursul vizitei, reporterii Radioului TRINITAS au primit sprijin din partea Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei Austriei și Luxemburgului care a răspuns pozitiv la solicitările și nevoile proiectului și a facilitat accesul lor în instituțiile culturale și de stat ale Austriei (Institutul Cultural Român, Ambasada României în Austria, Fundația Pro-Oriente, Caritas) precum și cu alte numeroase organizații non-guvernamentale punându-se astfel bazele unui dialog pentru îmbunătățirea vieții românilor prezenți în spațiul diasporei.

Proiectul „Identitatea românească în lume” prin oportunitatea oferită de  Departamentul Politici pentru Relația cu Românii de Pretutindeni care sprijină prin programul „Mihai Eminescu” instituțiile mass-media, le ajută să dezvolte proiecte în diaspora, care să vină în beneficiul românilor prin implementarea unor măsuri pe termen lung în ceea ce privește păstrarea identiății și trasmiterea valorilor românești. Prin implementarea unor astfel de proiecte, se crează premisele pentru diversitate și dezvoltare culturală, socială și economică.

 

Mihaela Morăraș

Managerul proiectului