Rugăciune la început de an școlar, la Viena

Sâmbătă, 11 septembrie, ca şi în anii trecuţi, la Parohia „Sf. Ap. Andrei” din Viena, Părintele Vicar Nicolae Dura și părintele coslujitor Cristian Popa au săvârșit slujba de binecuvântare la început de an şcolar, pentru elevii ortodocşi români ai parohiei. Mulți dintre copii s-au spovedit și s-au împărtășit, iar la sfârșitul slujbei au explicat, cu propriile cuvinte, ce înseamnă pentru ei legătura cu Biserica.

Părintele Nicolae Dura notează pe pagina Facebook a Parohiei: „Iată câteva cereri din slujba noastră: Dumnezeu „să trimită asupra şcolarilor acestora duhul înţelepciunii şi al înţelegerii şi să le deschidă mintea şi cugetul şi să lumineze inima lor spre primirea învăţăturilor celor bune… să izgonească din inimile lor uşurătăţile tinereţii… pentru ca prin viaţă bună şi dreaptă credinţă, să fie bucurie şi mângâiere părinţilor şi întărire Bisericii noastre Ortodoxe“… Unii copii s-au spovedit, iar la Sf. Liturghie duminicală au primit Sfânta Împărtăşanie.

La sfârşitul slujbei trei elevi au rostit câteva cuvinte cum înţeleg ei legătura lor cu Biserica, despre slujbele şi tradiţiile noastre sfinte:
Andreas LADINIG, 12 ani: „Ma bucur că avem o biserică aproape de casa noastră, în Simmering, unde pot să merg oricând simt nevoia să mă spovedesc şi împărtăşesc. E foarte bine organizat, pentru că putem să alegem la care slujbă să participăm Duminica (de la ora 8 sau 10), evitând astfel aglomeraţia. La Biserica noastră îmi plac cel mai mult slujbele şi tradiţiile de Sfintele sărbători, în special cele de Crăciun şi de Paşti. Mă duc cu plăcere la Liturghia de Duminică, deoarece îmi place foarte mult felul în care Părintele Dura spune Predica, după care vin acasă mai liniştit şi mai bun. Ar fi foarte frumos, să se predea şi în şcoli religia noastră română-ortodoxă, deoarece copiii ar fi foarte fericiţi că pot şi ei lua parte la ore de Religie.“

Lukas PAVALACHE, 15 ani: „Pentru mine, biserica reprezintă raportul cu Dumnezeu, tocmai de aceea mă ataşez de ea, cu cultura sa, cu spiritualitatea, cu modul de a evalua viața. Cu ajutorul slujbelor religioase și mai ales Liturghiilor am găsit multe răspunsuri la întrebările care mi le pun. Prin obiceiurile și tradițiile practicate de Biserica ortodoxă, m-a făcut să înțeleg că Dumnezeu înseamnă IUBIRE. Rugăciunile părintelui și frumusețea cântecelor la care iau parte cu plăcere, în fiecare Duminică ajutând în altar, m-au făcut să înțeleg mai mult cu sufletul decât cu mintea. Pentru mine biserica rămâne o învățătură pentru care voi lupta ca și alți tineri să o vadă cum o văd și simt eu. Doamne ajută!“

„PACEA INTERIOARĂ
Elena-Ştefania CRICLEVIT, 16 ani

Răscolită vin din lume
de la tot ce-aud si văd
la biserică la slujbă
stând şi întrebându-mă:
Oare chiar aşa să fie?
Tot ce se rosteşte
Sună parcă a poveste.

Mă mai ia şi plictiseala,
dupa aceea oboseala.
Dar arunc ochii în sus
la sfinţii cei mulţi
şi parcă mă ruşinez
că acum mă plictisesc.
Dar când ies afară,
cu o pace interioară,
ştiu că cineva mă ocroteşte
şi lumea nu mă mai răscoleşte.”

DUMNEZEU să ocrotească şi să lumineze pe toţi copiii şi nepoţii noştri care au început acest nou an şcolar!
Succes mult şi DOAMNE AJUTĂ-ne!”

Știre preluată de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ap. Andrei” din Viena