Rugăciune pentru elevi la Viena, la începutul anului școlar

După o vacanţă binemeritată, elevii din şcolile vineze au început luni 2 septembrie noul an şcolar cu însufleţire şi bucurie. Într-o lume şi într-un timp marcate tot mai mult de consumerism, individualism şi secularizare se cuvine ca tinerele vlăstare ale Bisericii şi neamului să fie crescute şi educate întru temeluirera demnitatăţii şi caracterului persoanei umane în libertatea ziditoare şi responsabilitate pentru viitor.

Ca şi în anii anteriori, la biserica „La Sfânta Înviere” și „Sf. Ap. Andrei” din Viena a fost organizată şi acum, cu prilejul începutului de an şcolar, o rugăciune de invocare a ajutorului lui Dumnezeu pentru copiii noştri să „primească învăţăturile cele bune şi folositoare spre împlinirea lor şi spre bucuria părinţilor“. Această slujbă specială a fost organizată sâmbătă 7 septembrie 2019 la ora 17 în biserica din cartierul vienez Simmering. Preoţii slujitori împreună cu elevii au citit psalmi şi rugăciunile rânduite pentru acest prilej. Au participat elevi însoţiţi de părinţi sau bunici. Mulţi dintre elevi s-au mărturisit, iar Duminică la Sf. Liturghie 100 de copii au primit Sfânta Împărtăşanie.

Să fie un an şcolar binecuvântat de Dumnezeu cu sănătate, bucurie şi spor la învăţătură!
A consemnat Pr. Dr. Nicolae Dura, Vicar pentru Austria.

Foto: pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena