ÎPS Mitropolit Serafim la a XVI-a Întâlnire Internaţională „Creştini şi păstori pentru Biserica de mâine”, organizată de Comunitatea Sant´Egidio (Roma, 4-9 februarie 2013)

articol preluat de pe site-ul Agenției de Știri ”Basilica”

În perioada 4 – 9 februarie 2014 vor avea loc la Roma lucrările celei de a XVI-a Întâlniri Internaţionale „Creştini şi păstori pentru Biserica de mâine” organizată de Comunitatea Sant Egidio. La această întâlnire vor participa aproximativ 100 de episcopi catolici din întreaga lume iar ca invitaţi vor lua parte episcopi ortodocşi , anglicani şi luterani din Europa.

Din partea Bisericii Ortodoxe Române vor participa Înaltpreasfinţitul Serafim, Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord şi Preasfinţitul Visarion, Episcopul Tulcii, după cum informează Biroul de presă al Episcopiei Tulcii.

mai multe informații