„Săptămâna Copiilor”, la Chemnitz

În perioada 20 – 24 iulie 2022, în Parohia Ortodoxă „Sfântul Ștefan cel Mare și Sfântul Mucenic Vitus” din Chemnitz a avut loc „Săptămâna Copiilor”, săptămână dedicată celor mici la care au participat la programre de creație și ateliere de pictură pe sticlă. Programul activităților a avut drept scop activități educative și recreative menite să le ofere copiilor un cadru deconectant, prielnic legării de noi prietenii și nu în ultimul rând să îi învețe lucruri noi.

Așa se face că pe parcursul săptămânii, cei mici au învățat, prin bunăvointa domnei Profesoare Ioana Corujan, profesor de religie al scolii „Horea” din Cluj-Napoca, tehnica picturii pe sticlă.

Săptămâna s-a încheiat cu o tabăra la munte, unde cei 40 de participanți, copiii, alături de parinți au petrecut clipe de neuitat, departe de agitația orașului, in mijlocul naturii. Pe langă drumețiile și traseele de cățărare, care au fost savurate din plin de către participanți, nu au lipsit jocurile, cântecele la chitară și voia bună. De asemnenea, tot în cadrul taberei, copiii au avut parte si de Ora de Religie in limba română!

„Tabăra Bucuriei” s-a încheiat într-un mod festiv Duminică, 24 iulie 2022, când toți copiii impreuna cu părinții au participat la Sfânta Liturghie.

La finalul Sfintei Liturghii, săvârșită într-un cadru aparte, pe o scenă, în mijlocul naturii, părintele Paroh Cezar Burlacu le-a mulțumit, atât copiilor dar și părinților care și-au îndrumat copiii să participe și la această ediție destinată lor, asigurându-i de faptul că parohia le va purta de grijă și în continuare și le va oferi mereu un cadru benefic pentru creșterea lor curată și sănătoasă.

A consemnat Pr. Cezar Burlacu