Sărbătorirea Zilei Europei la Școala Parohială „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena

Sâmbătă 20 mai, o parte din copiii Școlii Parohiale dela Parohia „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena au participat cu multă plăcere la un atelier tematic interactiv cu privire la Uniunea Europeană – istoric, simboluri, state membre. Atelierul, ediție itinerantă a proiectului „Mă implic de mic” al Ambasadei României în Republica Austria, a fost legat de apartenența României la Uniunea Europeană, iar explicațiile au fost ilustrate prin activități interactive – origami, activitate de colorat, întrebări și răspunsuri pe teme europene.
Multitudinea de informații interesante, prezentate interactiv de doamna Ministru consilier Melania Blendea împreună cu doamna Secretar II Miruna Nastase, i-a captivat pe toți copiii. Le prezentăm și pe această cale mulțumiri pentru cadourile oferite pentru biblioteca copiilor din biserica noastră.
Împreuna cu doamna pedagog Carmen Șereș copiii au creat steagul Uniunii Europene și la momentul de joacă au avut parte de un joc distractiv de stimulare a atenției și comunicării în limba română.
Știre preluată de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena