Serbarea copiilor în Parohia St. Pölten

În Duminica Sfinților Români a avut loc la St. Pölten (Austria) un emoționant concert susținut de un grup de copii sub îndrumarea violonistului Tudor Andrei. În timpul Sfintei Liturghii s-au înălțat rugăciuni speciale de binecuvântare pentru copii, elevi și studenți precum și de mulțumire pentru rezultatele obținute în cursul anului școlar 2017/18 ce se apropie de final.

Mulți copii au răspuns chemării la „împărtășirea cu Iisus Hristos, Domnul nostru” (1 Cor. 1,9) în această primă duminică din postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, imitând răspunsul primilor ucenici ai Domnului: Simon-Petru, Andrei, Iacob și Ioan (cf. Mt. 4, 18-23).
După încheierea Sfintei Liturghii s-au succedat artiștii din parohie, interpretand în aplauzele credincioșilor prezenți în număr mare, câteva piese deosebite, atât din repertoriul românesc, cât și din cel internațional: Balada lui Ciprian Porumbescu, Für Elise (Beethoven) ș.a.
La final s-au adresat cuvinte de apreciere și încurajare tuturor copiilor, profesorului de muzică, părinților și celor ce s-au implicat în organizarea agapei.

Pr. Cătălin Florin Soare,

Text/Foto: Pagina Facebook a Parohiei „Sf. Martiri Brâncoveni” și „Sf. Ier. Ipolit Romanul”, St. Pölten